Toto je najväčší mýtus o Wi-Fi: „Wi-Fi router netreba reštartovať, ak internet funguje.“ Expert vysvetľuje, prečo
Myslíš si, že reštartovanie Wi-Fi routera je zbytočné, ak internet funguje? Odborník prezrádza, prečo je táto predstava chybná a čo tým riskuješ.
Kvalitu Wi-Fi internetu vie ovplyvniť viacero vecí, a to aj takých, ktoré máš doma. Možno si o tom nevedel, ale kvalitu Wi-Fi ti môže ovplyvniť napríklad taká banálna vec, ako je mikrovlnka. To ale nie je všetko. Rovnako ti môže internet zhoršiť aj signál Wi-Fi zo susedného bytu, bezdrôtové zariadenia, napríklad bezdrôtová tlačiareň či baby monitor. Tých vecí, ktoré ti vedia zhoršiť kvalitu Wi-Fi, je ale násobne viac.
Prejdime ale teraz k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je pravidelné reštartovanie Wi-Fi routera. Možno si už počul odporúčanie: „Ak niečo funguje, tak sa toho nechytaj.“ Platí to ale aj v prípade vysielača? Vedz, že v prípade elektroniky to celkom tak neplatí. Možno si o tom nevedel, ale aj taký smartfón by si mal pravidelne reštartovať, aby fungoval plynulo. Rovnako sa to týka aj počítača a výnimkou nie je, ako už asi tušíš, ani Wi-Fi router. Poďme sa nižšie pozrieť na to, prečo by si ho mal pravidelne reštartovať. Rady nižšie odporúčajú experti zo serveru Vosveteit.sk.
Prečo by si mal pravidelne reštartovať Wi-Fi router
Zabrániš spomaleniu internetu
Rovnako ako aj počítač, smartfón a podobne, tak aj tvoj vysielač má operačnú pamäť RAM. Ide o dočasnú pamäť, do ktorej aplikácie ukladajú aktuálne úlohy. A hoci dnešné zariadenia ju dokážu pomerne dobre čistiť, stále zostávajú útržky kódov v tejto dočasnej pamäti. Problémom je, že sa ti môže takto zahltiť dočasná pamäť, prípadne ti tam môžu nesprávne fungovať procesy. Výsledkom bude, že router ti nebude fungovať tak efektívne, ako by mal. Inými slovami, internet ti môže vypadávať, sekať a v tom horšom prípade ti nepôjde.
Ochrániš ho pred poškodením
Prirodzene, keď nejaké procesy fungujú nesprávne a ukladajú sa z nich dáta do routera a riadne sa neodstránia, spôsobuje to prehrievanie. Ako už určite dobre vieš, keď sa ti zariadenie neprimerane prehrieva, rýchlejšie sa opotrebováva. To je dôvod, prečo by si ho mal pravidelne reštartovať, aby si tieto chybné procesy eliminoval.
Obnovíš pripojenie internetu
Možno si sa niekedy ocitol v situácii, že si nemal na mobile signál operátora. Vedel si, že v tomto prípade je skvelý trik zapnúť si letový režim a potom ho vypnúť? Mobil sa ti nanovo pripojí k sieti. A áno, vo väčšine prípadov chytíš signál a zväčša o niečo kvalitnejší, ako si mal predtým, než si sa odpojil od siete. Podobne funguje aj internet. Odpojenie sa a znova nadviazanie komunikácie ti môže zlepšiť kvalitu pripojenia.
Optimalizuješ pripojenie
Pri kvalite pripojenia ešte zostaneme. Wi-Fi routery fungujú na viacerých frekvenčných kanáloch, no ak sa na ten istý kanál pripojí priveľa zariadení, môže to viesť k zahlteniu siete a slabšiemu výkonu. Jednoduchý reštart routera umožní zariadeniu nájsť menej vyťažený kanál, čím sa môže zvýšiť rýchlosť a spoľahlivosť internetového pripojenia.
Zvýšiš svoju online bezpečnosť
Možno by ťa to nenapadlo, ale aj router dostáva pravidelné online aktualizácie. Rovnako ako tvoj počítač či mobil, aj on potrebuje reštart, aby sa mohol aktualizovať. Na to, aby sa do neho stiahli aktualizácie a nainštalovali sa, ho treba reštartovať.
Dovoľ nám záverom dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako často by si mal Wi-Fi router reštartovať.
Komentáre