Toto správanie psov naznačuje, že sú v strese. Väčšina ľudí si ho vôbec nevšíma

Tvoj pes môže byť v strese, aj keď si to vôbec nevšimneš.

pes z profilu_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Psy, naši domáci miláčikovia, obývajú s nami jednu domácnosť najmenej 18 000 rokov, odkedy sme domestikovali divých vlkov. Niektoré štúdie idú dokonca ešte ďalej a datujú tento proces až 30 000 rokov dozadu. Za túto dobu, ktorú s nami zdieľajú, by sa mohlo zdať, že ich dokonale poznáme. Nie je to však celkom tak. Už len také oblizovanie nôh si môžeme vysvetliť rôznymi spôsobmi. Od prejavu podriadenosti až po snahu o získanie pozornosti.

Prejdime však k inému správaniu psov, konkrétne k tomu, ako odhaliť, že sú v strese. Možno si povieš, že bežnými prejavmi stresu sú sklopený chvost, uši alebo to, keď sa pes schová niekde v rohu. V skutočnosti však pes prejavuje stres oveľa rozmanitejšie.

Takto pes prejavuje stres

Jedným z najčastejších ukazovateľov stresu je pretrvávajúce zívanie. Toto správanie môže byť síce znakom únavy, ale často je aj prejavom stresu, najmä keď sa opakuje. Pes môže zívať hlboko a pomaly, nie preto že je unavený, ale preto že sa snaží upokojiť. Zívanie v takom prípade často sprevádza aj otáčanie hlavy preč, čo slúži ako upokojujúci signál v situáciách, keď sa cíti ohrozený, upozorňuje aj Wikipedia.

Ďalším signálom je zvýšené slintanie alebo olizovanie pier. Ak pes nejedol a necíti vôňu jedla, no napriek tomu opakovane olizuje pery alebo vystiera jazyk, môže to naznačovať nervozitu. Ide o výstražný samoregulujúci signál známy ako calming signal.

Pupily, teda tmavý otvor v strede dúhovky, môžu byť rozšírené. Oči môžu pôsobiť napäto, pes môže ukazovať bielka očí alebo mať rozšírené zorničky. Tento výraz sa nazýva whale eye alebo white eye a signalizuje nepohodu či obranný postoj. Oči môžu pôsobiť chladne alebo tvrdšie než zvyčajne, čo takisto naznačuje stres.

Uši psa môžu byť stiahnuté dozadu k hlave alebo sklopené do strán. To znamená neistotu alebo napätie. V kombinácii so spevneným postojom tela či napnutými ústami ide o jasný varovný signál.

pes na prechadzke spoznava svet_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Zmeny v držaní tela, ako je skrátenie krokov, spomalené pohyby alebo kývanie hlavou, signalizujú že pes si nie je istý situáciou a môže sa cítiť ohrozený v prostredí ktoré nevie vyhodnotiť.

Ďalším znakom je chvenie, ktoré nesúvisí so zimou ani s nadšením. Mierne trasenie celého tela je prejavom toho že pes je pod tlakom a snaží sa stresu zbaviť takzvaným shaking off.

Zmeny v správaní ako je náhle prestanie štekania, hoci zvyčajne reaguje, alebo ústup pred kontaktom s cudzími ľuďmi či zvieratami, poukazujú na vnútorný konflikt v psychike psa. Prípadne správanie presne opačne a to napríklad, že reaguje podráždene v situáciách, kedy tak nereaguje.

pes steka_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Napokon je tu aj strata chuti do jedla, alebo naopak nervózne prejedanie. Zmena apetítu by sa nemala ignorovať, pretože môže byť predzvesťou aj ďalších zdravotných problémov.

Komentáre