Týmto tlačidlom zastavíš, aby ťa aplikácie v telefóne špehovali. Takmer nikto ho nepozná

Smartfón ťa môže odpočúvať, sledovať tvoju polohu či snímať tvoje okolie. Vďaka tomuto skrytému tlačidlu v Androide to však dokážeš okamžite vypnúť.

pristup k mikrofonu polohe a kamere telefonu_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Súkromie v online svete nebolo nikdy viac diskutovanou témou ako je tomu dnes. Obzvlášť v prípade smartfónov. Telefóny nielenže nosíme všade so sebou, ale používame ich aj za účelom prístupu k službám, kde pracujeme s citlivými informáciami či finančnými aplikáciami.

V minulosti sme sa pozreli na tému, čo znamená zelená bodka v pravom hornom rohu obrazovky. Prípadne ikona mikrofónu, polohy či kamery. V skratke, ak uvidíš túto ikonu, tak v danom momente pristupuje niektorá z aplikácií v tvojom mobile k týmto častiam zariadenia. Vo všeobecnosti sa tieto povolenia, ktoré im to umožňujú, považujú za citlivé. A dôvod? Niekto môže sledovať tvoj pohyb, odpočúvať ťa či snímať tvoje okolie.

Tieto ikony sa pritom v minulosti nezobrazovali v Android telefónoch. Všetko prišlo až s príchodom Androidu 12, ktorý túto funkciu zaviedol. Mimochodom, umožňuje ti tiež pozrieť sa, ktoré aplikácie aktívne pristupujú k týmto častiam zariadenia vrátane histórie, ktoré tak nedávno robili. V závislosti od modelu telefónu, ktorý máš, sa cesta k týmto nastaveniam môže líšiť. Najčastejšie cesta vedie cez Nastavenia, potom otvor Zabezpečenie, ochrana súkromia, kde nájdeš možnosť Panel ochrany súkromia. Potom napríklad klikni na Polohu a uvidíš aplikácie, ktoré pracovali s týmto povolením a kedy.

Zaujímavosťou je, že podobný systém má aj iPhone. V ich prípade sa zobrazí zelená alebo oranžová bodka v pravom hornom rohu.

Vráťme sa ale k Androidu. Existujú aplikácie, ktoré si o citlivé povolenia pýtajú úplne bežne. Napríklad Facebook či Instagram potrebujú prístup k fotoaparátu a mikrofónu, aj keď len pre prípad, že si robíš video či príbehy. WhatsApp zasa používa mikrofón a kameru pri hovoroch a Google Mapy si, pochopiteľne, pýtajú prístup k polohe. To všetko je síce v poriadku, ak aplikáciu aktívne používaš. Horšie je to vtedy, ak tieto oprávnenia zostávajú aktívne aj na pozadí, keď ich vôbec nepotrebuješ.

Ako aplikáciám môžeš zamedziť prístup k mikrofónu, polohe či kamere

Teraz prejdime k spomínanému tlačidlu, cez ktoré môžeš jedným klikom zamedziť, aby aplikácie pristupovali k týmto častiam zariadenia. Nájdeš ho v notifikačnej lište. V závislosti od modelu telefónu to môžu byť buď tri alebo jedno tlačidlo.

pristup k mikrofonu polohe a kamere telefonu
Zdroj: Vedelisteze.sk

Keď zroluješ notifikačnú lištu, tak v nej uvidíš skratky. Medzi nimi by si mal nájsť rýchly prepínač, ktorý umožňuje povoliť, resp. zamietnuť prístup napríklad ku kamere mobilu, mikrofónu či polohe.

rychly prepinac poloha mikrofon kamera
Zdroj: Vedelisteze.sk

V prípade, že toto tlačidlo nevidíš, klikni na ikonu ceruzky. Následne v ponuke dohľadaj spomínané tlačidlo, resp. tlačidlá a pridaj si ich do ponuky.

rychly prepinac poloha mikrofon kamera uprava notifikacnej listy
Zdroj: Vedelisteze.sk

Akonáhle túto funkciu zapneš, všetky aplikácie budú mať zakázaný prístup k týmto častiam zariadenia. Inými slovami, nebudú napríklad schopné sledovať tvoju polohu. Samozrejme, keď potrebuješ napríklad pracovať s navigáciou, túto funkciu nezapínaj, keďže by si ovplyvnil funkcie navigácie. To isté platí aj pre iné obdobné aplikácie a funkcie, ktoré práve potrebuješ používať.

Ak by si chcel ísť ešte ďalej, existujú aplikácie, ktoré ti pomôžu mať ešte väčší prehľad. Napríklad Access Dots ti zobrazí bodku zakaždým, keď aplikácia použije mikrofón alebo kameru. Alebo aplikácia NetGuard, ktorá ti ukáže, ktoré appky pristupovali na internet a kedy, aj keď bežali len na pozadí.

Dôležité je tiež vedieť, že mikrofón a kamera nie sú jediné citlivé časti zariadenia, ku ktorým môžu aplikácie pristupovať. Niektoré aplikácie si pýtajú aj prístup ku kontaktom, správam či súborom. Aj tie môžu byť zneužité. Preto si aspoň raz za čas preklikaj všetky oprávnenia a polož si jednoduchú otázku. Naozaj táto aplikácia potrebuje toľko povolení?

Komentáre