Veterinári bijú na poplach. Tieto plemená psov by nikdy nemali chodiť po schodoch!

Niektoré psie plemená by sa mali schodom vyhýbať oblúkom a to dokonca aj také, o ktorých by si to nepovedal.

pes schody_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vedel si, že spolu so psami nažívame v jednej domácnosti už najmenej 18-tisíc rokov? Niektoré štúdie dokonca hovoria, že je to už 30-tisíc rokov. Nech je to akokoľvek, za tento čas sme si s nimi vytvorili pekný vzťah a psov pokladáme za najlepšieho priateľa človeka. Psy sa dokonca naučili aj neverbálnej komunikácii s ľuďmi vrátane mimiky, čo odhalil nedávny výskum.

Prejdime však k ďalšej zaujímavej téme, ktorú mnoho psíčkarov podceňuje. Je ňou chôdza po schodoch. Pre nás sa to môže zdať ako banalita, vybehnúť pár schodov hore dole s našimi veľkými nohami. V prípade psov je však situácia o niečo zložitejšia. Niektoré plemená, ktoré bežne behajú po schodoch, by sa im v skutočnosti mali vyhýbať. Možno sa teraz pýtaš, prečo. Ide totiž o ich zdravie, najmä kĺby. Tomuto problému pritom čelia aj plemená, pri ktorých by si to nepovedal.

Tieto plemená by nemali behať po schodoch

Krátkonohé plemená s dlhým chrbtom

Začnime plemenami, pri ktorých by si asi uhádol, že by sa mali vyhýbať schodom. Ide o krátkonohé plemená s dlhým chrbtom. Takými sú napríklad jazvečík, corgi, basset hound, francúzsky buldoček, pekingéz či shi-tzu. Tieto psy patria medzi najviac ohrozené spomedzi malých plemien.

pes schody_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Možno sa teraz pýtaš, prečo im chôdza po schodoch škodí. Sú náchylné na problémy s chrbticou, ako napríklad herniu medzistavcových platničiek. Ide o vysunutie alebo prasknutie platničky, ktorá začne tlačiť na miechu. To môže skončiť až ochrnutím zadných nôh. Schody zbytočne zaťažujú ich chrbát a prispieva k vzniku problémov s chrbticou.

Časté preťažovanie chrbtice pri chodení po schodoch spôsobuje opotrebovanie a mikrotraumy, ktoré vedú k zápalom a bolesti. Prvými príznakmi môže byť, že pes zrazu prestane skákať alebo sa bojí pohybu. Tiež môže krívať, ťahať nohy alebo sa mu trasú zadné labky.

Preto, ak máš krátkonohé plemeno, mal by si ho po schodoch radšej znášať či vynášať. Ak je to možné, použi rampu pre kočík, po ktorej môže pes bezpečne prejsť.

pes chodza po schodoch rampa pre kocik_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Veľké a ťažké plemená

Prejdime teraz ku psom, o ktorých by si si možno nepomyslel, že by nemali behať po schodoch. Ide o veľké plemená ako nemecká doga, bernardín, labradorský retríver či nemecký ovčiak. Možno si myslíš, že pre nich je to hračka. Platí to však len čiastočne. Vyhýbať by sa im mali hlavne v mladom veku, keď sú šteňatá. Tie sú totiž náchylné na problémy s kĺbmi (napr. dysplázia bedrového alebo lakťového kĺbu). Počas rastu sú kĺby veľmi citlivé a schody môžu zhoršiť vývojové problémy.

Staršie psy

Nakoniec tu máme starších psov, ktorí by sa mali všeobecne vyhýbať schodom, a to bez ohľadu na plemeno. U starších psov sa často objavuje artróza, stuhnutosť kĺbov, slabosť zadných nôh alebo strata rovnováhy. Schody môžu byť preto pre nich bolestivé a rizikové kvôli možnosti pádu.

Komentáre