Vieš, ako dlho trvá telu, kým sa zregeneruje po skončení fajčenia?

Zanechal si cigarety? Tvoje telo sa ti odvďačí rýchlejšie, než si myslíš. Pozri sa, ako prebieha jeho obnova deň po dni.

fajcenie
Zdroj: unsplash.com (Obby Rh)

Všetci vieme, že fajčenie je pre naše telo škodlivé. Patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory pre zdravie. Dlho sa verilo, že jedna cigareta skráti život o 11 minút. Nedávna štúdia výskumníkov z Royal College of Physicians však tento „optimistický“ odhad prehodnotila. Podľa nej nejde o „len“ 11 minút, ale až o 20, o ktoré ti jedna cigareta môže skrátiť život.

Okrem toho, že fajčiari majú vo všeobecnosti kratší život, počas neho čelia aj výrazne vyššiemu výskytu vážnych ochorení. Patrí sem napríklad rakovina pľúc. Riziko jej vzniku je u fajčiarov mnohonásobne vyššie než u nefajčiarov. Len pre predstavu, 80 až 90 % prípadov rakoviny pľúc súvisí práve s fajčením, uvádza server lung.org. Ďalšou veľkou skupinou sú srdcovo-cievne ochorenia. Toxíny z tabaku poškodzujú srdce aj cievy, čo vedie k ateroskleróze (upchávaniu tepien) a zvýšenému riziku infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice. Fajčiari majú 2- až 4-násobne vyššie riziko infarktu a približne dvojnásobne vyššie riziko mozgovej porážky v porovnaní s nefajčiarmi. A tým to ani zďaleka nekončí. Vo všeobecnosti medzi najviac poškodené orgány fajčením patria pľúca, srdce a cievy.

fajcenie
Zdroj: Reza Mehrad z Unsplash

Dobrou správou však je, že telo sa po skončení fajčenia začne prakticky okamžite zotavovať. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako dlho trvá telu zregenerovať sa.

Regenerácia tela po skončení fajčenia

Ľudské telo má úžasnú schopnosť, schopnosť regenerácie. Napriek vážnym poškodeniam sa organizmus po zanechaní fajčenia dokáže postupne zotaviť. A hoci procesy regenerácie začínajú už pár minút po poslednej cigarete, ide o beh na dlhú trať. Pozrime sa teda na to, ako dlho mu to trvá.

Už 20 minút po dofajčení poslednej cigarety sa zníži krvný tlak a tepová frekvencia na normálne hodnoty, uvádza server who.int. Zlepšuje sa aj prekrvenie končatín, ruky a nohy sa začínajú lepšie okysličovať a otepľujú sa.

Do 24 hodín sa telo zbaví prebytočného oxidu uhoľnatého z krvi a hladina kyslíka sa vracia do normálu. Už deň po poslednej cigarete začína klesať riziko srdcového infarktu, keďže srdce a cievy už nie sú vystavené účinkom nikotínu a oxidu uhoľnatého.

Po dvoch týždňoch sa zlepšuje funkcia krvného obehu. Cievy sa rozširujú, prietok krvi sa zvyšuje, čo prospieva srdcu aj ďalším orgánom. Postupne rastie aj kapacita pľúc. Fajčiar začína ľahšie dýchať a fyzická námaha (napríklad chôdza do schodov) už nie je taká náročná ako predtým.

V priebehu prvých troch mesiacov regenerácia pľúc výrazne pokročí. Dýchacie cesty sa prečisťujú od časti nahromadeného dechtu a hlienu. Po troch mesiacoch sa citeľne zlepší funkcia pľúc a kapacita dýchania, stále si ale nevyhral (odhaduje sa zlepšenie asi o 10 %).

Rok po zanechaní fajčenia klesá riziko ischemickej choroby srdca približne na polovicu v porovnaní s aktívnym fajčiarom. Riziko mozgovej porážky sa približne po piatich rokoch bez cigariet znižuje na úroveň nefajčiara. Podobne klesá riziko rakoviny ústnej dutiny, hrdla či pažeráka. Pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu pľúc sa znižuje približne o polovicu oproti aktívnym fajčiarom. Výrazne klesá aj riziko ďalších druhov rakoviny, ako je rakovina močového mechúra, obličiek či pankreasu.

Po pätnástich rokoch je riziko vzniku srdcového infarktu a ochorení koronárnych tepien rovnaké ako u človeka, ktorý nikdy nefajčil. Kardiovaskulárny systém sa tak po pätnástich rokoch abstinencie prakticky úplne zregeneruje do pôvodného stavu.

Komentáre