Vieš, ako povedať „nie“ bez pocitu viny? Toto si osvoj, zjednodušíš si život
Povedať „nie“ nie je sebecké. Je to odvážny krok k vlastnej rovnováhe a duševnému zdraviu. Pozri sa, ako na to.
Mnoho z nás robí niektoré veci len preto, že nevie povedať „nie“. Častokrát to robíme aj pri veciach, ktoré by sme inak nespravili, keby nás o to niekto nepožiadal. Táto vlastnosť nám umožňuje nastaviť hranice v tom, čomu venujeme svoj čas, energiu, ale častokrát aj snahu a peniaze.
Povedať „nie“ je nevyhnutné pre rovnováhu medzi naším súkromným a pracovným životom. Portál drmichellerozen.com uvádza, že taktiež nám to pomáha predchádzať preťaženiu nášho tela a mysle povinnosťami.
Prečo je ťažké povedať „nie“?
Pre mnohých ľudí je ťažké povedať nie. Tento problém sa odvíja od strachu zo sklamania druhej osoby. Spoločenské očakávania a túžba byť v spoločnosti vnímaní ako dobrý a nápomocný nás často tlačia do nepríjemných situácií. Zdravá asertivita a určenie zdravých hraníc ti môže pomôcť cítiť sa lepšie v situáciách, keď musíš niekoho odmietnuť.
Kedy je lepšie povedať nie?
Je dôležité uvedomiť si, kedy ti pomoc inému spôsobuje radosť, a kedy ti naopak spôsobuje ťažkosti. Ak ťa prevzatie novej úlohy či zodpovednosti zaťažuje, je lepšie povedať nie. Je v poriadku komunikovať, ak je na teba niečoho veľa, či už ide o súkromný alebo profesijný život.
V každej situácii je dôležité si stanoviť hranice. O niečo viac to platí práve vtedy, ak od teba niekto žiada, aby si urobil niečo, čo je v rozpore s tvojimi hodnotami. Pre zachovanie si sebaúcty a vlastného pohodlia je lepšie povedať nie.
Ako povedať „nie“?
Buď jasný a priam
Prvým dôležitým krokom je vyjadriť svoj názor jasne, bez toho, aby si druhej osobe nechal priestor na vyjednávanie. Nemaj potrebu prehnane vysvetľovať dôvod alebo sa ospravedlňovať za neprebratie úlohy. Jednoducho v krátkosti vyjadri svoj názor, bez toho, aby si nechal akýkoľvek priestor na nedorozumenie.
Komunikuj z osobnej perspektívy
Keď hovoríš „nie“, je dôležité dať najavo, že toto rozhodnutie ovplyvňuje teba. Namiesto frázy „žiadate odo mňa veľa…“ použi „potrebujem uprednostniť seba, lebo…“. Ak vyjadríš svoje potreby, budeš skôr rešpektovaný, ako keď použiješ konfrontáciu.
Buď vytrvalý
V niektorých situáciách sa ťa ľudia môžu snažiť presviedčať, aby si zmenil názor. Je dôležité zostať vo svojom rozhodnutí vytrvalý. Každý má právo stanoviť si svoje hranice. Ak na teba niekto nalieha, je dôležité pokojne a asertívne zopakovať svoje rozhodnutie.
Buď zdvorilý a úctivý
Aj keď hovoríš „nie“, je dôležité, aby si druhej osobe prejavil úctu a pochopenie. Správne zvoľ slová, aby si nepôsobil tvrdo a odmietavo. Je dobré vyjadriť vďaku za príležitosť alebo prejavenie dôvery. Následne však priamo a úctivo vyjadri svoj názor. Slušnosť a úcta dokazujú, že si vážiš druhú osobu, aj keď jej nemôžeš vyhovieť.
Precvičuj si techniky asertivity
Asertivita je skvelá schopnosť, ako vyjsť z rôznych situácií bez konfliktu či sklamania. Precvičovanie si techník asertivity ti pomôže aj pri efektívnom hovorení „nie“. Niektoré techniky asertivity pomáhajú udržiavať očný kontakt či pokojne a sebavedomo rozprávať. Okrem toho je dôležité nacvičiť si aktívne počúvanie, aby si úplne rozumel požiadavke druhej osoby.
Naučiť sa hovoriť nie je dôležité pre zdravé fungovanie v spoločnosti. Určenie si zdravých hraníc pomáha predchádzať konfliktom, preťaženiu, ale aj stresu. Hoci spočiatku môže byť odmietnutie ťažšie, s postupnou praxou a asertívnym prístupom sa to stane jednoduchšie. Slušné odmietnutie nie je prejav egá. Práve naopak, je to spôsob, ako chrániť svoj čas, energiu a pohodu.
Komentáre