Vieš, čo rakovinové bunky potrebujú na prežitie? Vedci práve objavili gén, bez ktorého zomierajú
Vedci objavili gén SDR42E1, ktorý je kľúčový pre spracovanie vitamínu D a zároveň môže pomôcť v boji proti rakovine.
Nie je žiadnym tajomstvom, že vitamín D je pre naše zdravie mimoriadne dôležitý. Pomáha nám vstrebávať vápnik, posilňuje kosti, zlepšuje činnosť svalov a ovplyvňuje aj imunitu. Málokto však tuší, že v tele pôsobí ako prekurzor hormónu zvaného kalcitriol, ktorý riadi množstvo procesov v bunkách. Nový výskum teraz odhalil, že za správne využívanie vitamínu D v tele je zodpovedný konkrétny gén s názvom SDR42E1. To však nie je jediný objav, ktorý sa vedcom podarilo odhaliť. Na tému upozornil server Frontiers.
Gén SDR42E1 zohráva dôležitú úlohu pri spracovávaní vitamínu D
Podarilo sa im preukázať, že gén SDR42E1 je nevyhnutný na to, aby telo dokázalo vitamín D nielen vstrebávať z čriev, ale aj ho ďalej metabolizovať. Bez tohto génu sa vitamín D nedokáže účinne premeniť na aktívny hormón kalcitriol, ktorý ovplyvňuje kosti, svaly, nervový systém aj obranyschopnosť tela.
V minulosti sa podarilo preukázať, že ľudia s poškodeným génom SDR42E1 majú častejšie nedostatok vitamínu D. Vedci však teraz zašli ešte o krok ďalej. Zistili, že tento gén je výrazne aktívny v niektorých rakovinových bunkách, napríklad pri rakovine hrubého čreva.
Pomocou technológie CRISPR vedci upravili tieto rakovinové bunky tak, aby gén SDR42E1 prestal fungovať. Výsledok experimentu ich prekvapil. Viac ako polovica rakovinových buniek zahynula. To naznačuje, že tieto bunky bez tohto génu neprežijú, kým zdravé bunky sa zdajú byť nepoškodené.
Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. V budúcnosti by sme možno mohli cielene ničiť rakovinové bunky tak, že im „vypneme“ schopnosť spracovávať vitamín D, a to bez poškodenia okolitých zdravých buniek.
„Po zavedení chybnej verzie génu sa životaschopnosť rakovinových buniek znížila o 53 percent. Výrazne sa zmenila expresia až 4 663 ďalších génov, čo naznačuje, že SDR42E1 je zásadným molekulárnym prepínačom v mnohých bunkových procesoch,“ uvádzajú vedci vo svojej práci.
Vedci tiež veria, že tento gén by sa dal využiť aj opačne, teda jeho aktivita by sa mohla zvýšiť tam, kde vitamín D pomáha pri liečbe chorôb ako sú ochorenia obličiek, autoimunitné problémy alebo metabolické poruchy.
„Keďže SDR42E1 sa podieľa na metabolizme vitamínu D, mohli by sme ho cieliť aj pri mnohých iných ochoreniach, kde vitamín D hrá regulačnú úlohu,“ povedal Georges Nemer. „Napríklad výživové štúdie naznačujú, že tento hormón môže znížiť riziko rakoviny, ochorení obličiek, ako aj autoimunitných a metabolických porúch,“ dopĺňa.
Vedci však zároveň zdôrazňujú, že ich objav je len začiatok. Klinické použitie si bude vyžadovať roky výskumu a testovania. Už teraz však hovoria o možných aplikáciách nielen pri rakovine, ale aj pri ďalších ochoreniach.
„Naše výsledky otvárajú nové možnosti v oblasti personalizovanej onkológie, hoci ich klinické využitie si bude vyžadovať rozsiahlu validáciu a dlhodobý vývoj.“
Zároveň však varujú, že akýkoľvek zásah do génu SDR42E1 musí byť veľmi opatrný. Dlhodobé dôsledky ešte nie sú známe.
Komentáre