Vieš, prečo sú muži vyšší ako ženy? Vedci na túto otázku konečne našli odpoveď

Muži sú v priemere vyšší ako ženy a vedci teraz vedia prečo. Nová štúdia ukazuje, že gén SHOX je aktívnejší na mužskom chromozóme, čo prispieva k takmer štvrtine výškového rozdielu medzi pohlaviami.

muzi a zeny vyska
Zdroj: Vedelisteze.sk, upravené cez AI

Určite si si to už všimol, muži sú vo všeobecnosti o niečo vyšší než ženy. Rozdiel vo výške medzi mužmi a ženami je jednou z najviditeľnejších telesných odlišností. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo tomu tak je? Odpoveď na túto otázku je oveľa viac komplexnejšia, než si myslíš.

Práve tejto problematike sa venovali vedci z Geisinger College of Health Sciences, ktorí publikovali na túto tému rozsiahlu štúdiu v prestížnom vedeckom časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Kľúčovú úlohu zohráva rastový gén SHOX

Ako už asi tušíš, dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva genetika, konkrétne jeden gén, ktorý sa správa odlišne na mužskom a ženskom pohlavnom chromozóme. Volá sa SHOX a je známy ako rastový gén. Nachádza sa na oboch pohlavných chromozómoch (X aj Y), no vďaka rozdielom v jeho aktivite medzi pohlaviami má u mužov silnejší efekt.

Vedci analyzovali údaje od vyše 928-tisíc dospelých osôb, z ktorých 1 225 mali zriedkavé odchýlky v počte pohlavných chromozómov (napr. XXY, XYY, XXX). Tieto genetické výnimky vedcom poslúžili ako „prírodný experiment“, aby mohli presne sledovať, ako výška súvisí s počtom X a Y chromozómov.

Zistili, že gén SHOX je aktívnejší na Y chromozóme než na tzv. neaktívnom X chromozóme (ktorý ženy síce majú dvakrát, no jeden z nich je z veľkej časti „vypnutý“). Výsledkom je, že muži majú v priemere vyššiu hladinu aktívneho SHOX génu.

Aké sú konkrétne zistenie?

Jeden Y chromozóm pridá k výške človeka v priemere 3,1 cm viac než jeden neaktívny X chromozóm. Tento rozdiel funguje nezávisle od hormónov, čo znamená, že za časť výškového rozdielu medzi mužmi a ženami môžu čisto gény.

Vedci dokonca dokázali, že takmer štvrtinu (22,6 %) výškového rozdielu medzi mužmi (46,XY) a ženami (46,XX) možno vysvetliť práve touto genetickou výhodou. Označenia (46,XY) a (46,XX) predstavujú štandardné genetické karyotypy, teda normálny počet a typ pohlavných chromozómov u mužov a žien. Navyše, u ľudí s poruchou génu SHOX bol zaznamenaný väčší pokles výšky u mužov než u žien, čo potvrdzuje, že gén SHOX má u mužov silnejší účinok vďaka svojej vyššej aktivite na Y chromozóme.

Zistenia tejto štúdie pekne dopĺňa aj starší výskum z University of Melbourne, kde vedci objavili, že ďalší gén (CYP19 na chromozóme 15), ktorý ovplyvňuje enzým aromatázu, má vplyv najmä na rast dlhých kostí, konkrétne nôh. A práve dlhšie nohy u mužov môžu byť ďalším kľúčom k ich vyššej postave.

Tieto nové poznatky naznačujú, že rozdiely vo výške medzi mužmi a ženami nie sú výsledkom jedného faktora, ale sú spôsobené komplexnou kombináciou génovej aktivity, počtu chromozómov a hormonálnych vplyvov.

Vedci plánujú v budúcnosti rozšíriť výskum aj na ďalšie gény v tzv. pseudoautozomálnych oblastiach, ktoré unikajú bežnému vypínaniu chromozómov a môžu mať dôležitý vplyv na ďalšie rozdiely medzi pohlaviami, od imunity až po psychické poruchy.

Komentáre