Znepokojivé zistenie, alkohol zanecháva oveľa väčšie škody na mozgu, než sme si mysleli
Dlhodobé pitie môže zanechať stopy na mozgu aj po abstinencii. Štúdia odhaľuje, prečo sa niektorí nikdy úplne nezotavia.
Nie je žiadnym tajomstvom, že nadmerná konzumácia alkoholu ľudskému telu škodí. Ak prestaneš piť, pomerne rýchlo sa začne tvoje telo zotavovať. Prvé zmeny uvidíš v priebehu pár dní. Začne sa ti meniť napríklad pokožka, ktorej sa vráti pružnosť a zmizne aj jej začervenanie či žlté fľaky pod očami, ktoré sa začnú pomaly strácať. Potom pocítiš, asi po týždni, že začneš mierne chudnúť, keďže alkohol je jedným z hlavných dôvodov, prečo priberáme na váhe. Zlepší sa aj tvoj spánok a celkovo kvalita života. Takto by sme mohli pokračovať ešte pomerne dlho, ako sa tvoje telo začne meniť v prvom mesiaci po tom, ako vysadíš alkohol zo svojho jedálnička.
Naše telá majú pomerne skvelú schopnosť regenerovať, no zdá sa, že táto schopnosť nie je taká dokonalá, ako sme si mysleli. Výskumníci z Johns Hopkins University prišli so štúdiou, ktorá poukazuje na škody, ktoré alkohol zanechá na mozgu.
Vedci sa snažili zodpovedať otázku, prečo majú ľudia, ktorí boli dlhodobými konzumentmi alkoholu, problémy s rozhodovaním aj po tom, čo prestali piť. Inými slovami, prečo majú problémy správne sa rozhodovať aj po tom, ako začali abstinovať.
Na to, aby našli odpoveď, použili dve skupiny potkanov. Jedna bola počas jedného mesiaca vystavená vysokým dávkam alkoholu, zatiaľ čo druhá (kontrolná skupina) alkohol nedostávala. Po tejto fáze nasledovalo takmer trojmesačné obdobie abstinencie, ktoré malo simulovať situáciu ľudí po ukončení nadmerného požívania alkoholu.
Následne boli všetky potkany podrobené testu rozhodovania založeného na odmeňovaní. Mali si vybrať medzi dvoma pákami, z ktorých jedna prinášala vyššiu pravdepodobnosť odmeny. Výskumníci úlohu ešte sťažili tým, že každých pár minút menili, ktorá páka bola výhodnejšia. Úloha si vyžadovala pamäť, flexibilitu a strategické myslenie. Potkany, ktoré konzumovali alkohol, pri nej výrazne zaostávali za kontrolnou skupinou. Po ukončení testov vedci skúmali ich mozgovú činnosť, pričom sa zamerali na oblasť dorsomediálneho striata, ktorá je kľúčová pre rozhodovanie.
Ako alkohol ovplyvňuje mozog aj dlho po tom, ako prestaneš piť
Zistili, že v tejto oblasti došlo u alkoholom exponovaných potkanov k výraznému oslabeniu funkcie a poškodeniu neurálnych obvodov. Zaujímavým zistením bolo, že tieto poruchy sa objavili len u samcov, čo naznačuje možné pohlavne špecifické rozdiely v reakcii mozgu na dlhodobé účinky alkoholu. Výsledky výskumu, publikovaného v časopise Science Advances, zároveň naznačujú, že poškodenie kognitívnych schopností môže pretrvávať aj dlho po vysadení alkoholu, čo by mohlo vysvetľovať vysokú mieru recidívy u ľudí po liečbe závislosti.
„Naša úloha bola náročná – a potkany, ktoré konzumovali alkohol, to jednoducho nezvládali tak dobre,“ povedala Janak. „Keď sa správna odpoveď neustále menila, kontrolné potkany robili správne rozhodnutia rýchlejšie. Boli strategickejšie. A keď sme sa pozreli na ich mozgy, ich neurálne signály spojené s rozhodovaním boli silnejšie.“
Komentáre