Zobudí ťa hlad aj po výdatnej večeri? Telo ti tým niečo dôležité naznačuje

Aj keď sa večer poriadne naješ, ráno môžeš cítiť hlad. To, či sa zobudíš hladný, ovplyvňuje viacero faktorov ako spánok, metabolizmus, zdravotný stav či kvalita jedla.

travenie problemy s travenim
Zdroj: Vedelisteze.sk

Možno to poznáš aj ty. Večer si dáš bohatú večeru a ráno sa zobudíš extrémne hladný. Je to skutočne divné a nedáva to zmysel. Veď keď sa večer poriadne naješ, žalúdok je plný a telo by malo byť spokojné. Lenže realita je často opačná. Prečo sa teda po výdatnej večeri, aj neskoro večer, budíme hladní?

Prečo sa budíme hladní, aj keď večeriame neskoro?

Logika hovorí, že keď sa večer poriadne najeme, telo by malo byť počas noci najedené a ráno by sme teda nemali trpieť silným hladom. Naopak, keď večeru vynecháme, mali by sme byť ráno viac hladní. Niekedy sa však stáva čudný opak a hlad nás zobudí práve vtedy, keď sa večer výdatne najeme. To, či a kedy máme chuť do jedla, je však o čosi zložitejší proces. Tento proces ovplyvňuje hladina hormónov, spánkové návyky, starnutie, ale aj ďalšie faktory.

Metabolizmus

To, či sa cítime sýti, záleží vo veľkej miere od toho, ako rýchlo funguje náš metabolizmus. Ak si športovec alebo niekto, kto má viac svalovej hmoty, pravdepodobne počas noci spáliš viac kalórií ako človek s nižšou svalovou hmotou.

Deje sa to preto, že svaly sú metabolicky aktívnejšie ako tuk. To znamená, že rýchlejšie spaľujú kalórie. Takže keď máš rýchly metabolizmus alebo viac svalovej hmoty, tvoje telo rýchlejšie spaľuje energiu, a tak sa ráno môžeš cítiť hladný, aj keď si sa večer výdatne najedol.

Kvalita jedla

Ďalším dôvodom, prečo sa ráno cítiš hladný aj napriek výdatnej večeri, je kvalita jedla. Ak zješ jedlo s vysokým obsahom sacharidov a nízkym obsahom bielkovín a tukov, hladina cukru v krvi síce najskôr rýchlo stúpne, ale potom prudko klesne. Takéto rýchle zmeny hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť, že sa ráno zobudíš hladný, dokonca aj podráždený.

jedlo, vajíčko, vajce, šalát
Zdroj: Vedelisteze.sk

Medzi jedlá, ktoré rýchlo menia hladinu cukru v krvi, patria najmä pizza, cestoviny, biely chlieb, sladké zákusky či cereálie. Tieto potraviny dokážu pred spaním navodiť pocit sýtosti, avšak telo ich veľmi rýchlo spáli.

Zdravotný stav

Ako sme už spomínali, hladina cukru v krvi dokáže ovplyvniť to, či sa cítime sýti. Portál klix.ba uvádza, že zmeny v zdravotnom stave dokážu narušiť hladinu cukru v krvi. Najmä ak trpíš cukrovkou alebo inými problémami s hladinou cukru v krvi, môžeš zaznamenať, že máš práve ráno najväčší hlad.

V iných prípadoch môžu mať na pocit sýtosti vplyv aj lieky, ktoré užívaš. Ak užívaš lieky na migrénu, steroidy, antidepresíva alebo antihistaminiká, môžeš ráno pociťovať hlad, aj keď si sa večer poriadne najedol.

Nedostatok spánku

Spánok je veľmi dôležitý, aj napriek tomu, že si to veľa ľudí neuvedomuje. Štúdia z roku 2013 dokonca uvádza, že nedostatok spánku výrazne znižuje schopnosť mozgu regulovať chuť do jedla. Nedostatok spánku totiž ovplyvňuje hormóny leptín a ghrelín. Tieto hormóny regulujú hlad a sýtosť. Pri nedostatku spánku sa tieto hormóny akoby zbláznili a môžu vykazovať opačné hodnoty. Takže ak si aj sýty, môžeš cítiť hlad, a naopak.

Komentáre