Z tvojej kefy na vlasy sa môže stať továreň na baktérie. Málokto ju čistí a ešte menej ľudí to robí správne

Čistíš si vlasy, no na kefu zabúdaš? Práve tá môže byť zdrojom mastnoty, lupín aj baktérií, ktoré si denne prenášaš na pokožku hlavy.

kefa na vlasy
Zdroj: Vedelisteze.sk

Kefu na vlasy používajú každodenne takmer všetky ženy aj niektorí chlapi. No málokto si uvedomuje, že aj kefa potrebuje pravidelné čistenie. Po čase sa v každej kefe hromadia vlasy, zvyšky prípravkov, mastnota, rôzne nečistoty, ale aj prach z prostredia. Preto je dôležité pravidelné čistenie kefy na vlasy.

Ako vyčistiť kefu na vlasy?

Tak ako si pravidelne umývaš vlasy, mal by si dbať aj na čistotu kefy. Práve z nej si môžeš preniesť nečistoty a baktérie na vlasy a pokožku hlavy. Tieto nečistoty môžu ovplyvniť funkčnosť kefy, ale taktiež aj znečistiť čisto umyté vlasy.

Zhluky vlasov, nahromadené nečistoty, ale aj baktérie, ktoré sa na nej nachádzajú, môžu spôsobiť podráždenie pokožky. U osôb s citlivou pokožkou hlavy alebo alergiami môže špinavá kefa spôsobiť začervenanie, svrbenie alebo dokonca lupiny, o čom moc ľudí nevie. Okrem toho je špinavá kefa náchylnejšia na lámanie štetín. Ak kefa zapácha alebo má na spodku biele či čierne škvrny, ide pravdepodobne o známku plesní alebo baktérií, čo je jasný signál na hĺbkové čistenie alebo výmenu. Samozrejme, ak tento problém neeviduješ, tak to neznamená, že kefu netreba vyčistiť. Problému vyššie je lepšie predchádzať.

Každodenným rýchlym očistením a mesačným hĺbkovým čistením vieš udržať svoju kefu čistú a svoje vlasy a pokožku hlavy v bezpečí. Ak však každodenne používaš prípravky na styling vlasov, je lepšie kefu hĺbkovo čistiť častejšie ako len raz mesačne.

Po každom použití z kefy odstráň všetky vypadané vlasy, ktoré sa v nej zachytili. Účinný spôsob, ako to urobiť, je použiť hrebeň s úzkymi zubami, špáradlo, starú vidličku či niečo podobne úzke.

čistenie kefy
Zdroj: Vedelisteze.sk

Hĺbkové čistenie

Prvým krokom je odstrániť chumáče vlasov, ako aj pri každodennom čistení. Ak sú vlasy na kefe veľmi namotané alebo čistíš okrúhlu kefu, použi nožnice. Poprestihuj nimi vlasy, aby si ich mohol jednoduchšie vytiahnuť z kefy.

Po odstránení všetkých vlasov opláchni kefu pod teplou tečúcou vodou, aby si odstránil zvyšné nečistoty. Portál thespruce.com uvádza, aby si siahol po svojom šampóne na vlasy alebo jemnom mydle a naniesol ho na kefu. Alternatívne ale môžeš použiť aj domáci dezinfekčný roztok, ako je napr. 1 diel octu + 1 diel vody. Tento roztok pomáha zničiť baktérie a zároveň neutralizuje zápach. Pomocou starej zubnej kefky poriadne vyčisti celú hlavicu kefy od nečistôt a mastnoty.

Kefkou jemne prechádzaj okolo štetín, aby si ich nepoškodil alebo nezlomil. Následne zvoleným čistiacim prípravkom umy aj rukoväť kefy. Vyčistenú kefu dôkladne opláchni, aby v nej neostali zvyšky po šampóne či mydle. Po opláchnutí ju utri jemným, čistým uterákom.

vypadavanie vlasov
Zdroj: Vedelisteze.sk

Posnaž sa odstrániť čo najviac prebytočnej vody. Nakoniec nechaj kefu položenú štetinami nadol na čistom, suchom uteráku alebo papierovej utierke, aby pred ďalším použitím poriadne uschla. Nikdy kefu nesuš s použitím fénu alebo na radiátore, pretože pri veľkom teple sa môže zdeformovať jej tvar, najmä ak je vyrobená z plastu.

Kedy je čas kefu vymeniť?

Životnosť kefy závisí od toho, ako často ju používaš a ako veľmi sú jej štetiny namáhané. Často používanú kefu je treba vymeniť raz za pol roka až rok. Ak však na svojej kefe vidíš praskliny, chýbajúce štetinky alebo iné poškodenie, je lepšie ju vymeniť. Ak budeš aj naďalej používať poškodenú kefu, môže dochádzať k zachytávaniu a následnému vytrhávaniu vlasov.

Komentáre