Tvoj gauč smrdí a ty nevieš prečo? Tieto babské triky zbavia gauč zápachu
Zápach z gauča nemusí byť trvalý problém. Pozri sa na tieto babské triky, ktoré gauč zbavia zápachu.
Či už máme gauč v obývacej izbe alebo niekde inde, trávime na ňom veľa času. Niet divu, že sa nám stane, že naň niečo v priebehu času vylejeme alebo vysypeme. Bohužiaľ. Práve kvôli týmto nehodám môže gauč zapáchať. Zápach však môže byť spôsobený aj potom, zatuchnutým vzduchom alebo prítomnosťou špinavých miláčikov. Našťastie existujú účinné metódy, ako sa s týmto problémom popasovať a vrátiť vašej pohovke sviežu vôňu.
Ako odstrániť zápach z gauča?
Zatuchnutý alebo inak zapáchajúci nábytok nie je ničím príjemným. Tento problém je ešte najpríjemnejší, ak ide o gauč v obývačke, kde trávime čas s našimi návštevami. Je ťažké uvoľniť sa a užívať si pohodlie, keď sú vo vzduchu nepríjemné pachy. Našťastie sme pre vás pripravili tipy, ako sa nepríjemných zápachov z gauča jednoducho zbaviť.
Odstráň zatuchnutý zápach
Ak vo svojej obývačke cítiš zatuchnutý zápach, mal by si miestnosť poriadne vyvetrať. Otvor okná a dôkladne vyvetraj miestnosť. Následne môžeš použiť difuzér alebo domáce osviežovače vzduchu na prevoňanie miestnosti.
Po vyvetraní vyzleč všetky poťahy z gauča aj ozdobných vankúšov a daj ich vyprať. Ak sa tvoje poťahy nedajú prať, vyves ich von, aby sa poriadne vyvetrali.
Povysávaj gauč
Ak nemáš na gauči poťah, odstráň všetko z gauča a poriadne ho povysávaj. Portál thespruce.com upozorňuje, aby si sa zameral najmä na štrbiny a úzke miesta, aby v gauči neostali žiadne zvyšky jedál či iných nečistôt. Tie by naďalej mohli spôsobovať nepríjemný zápach.
Gauč by si mal vysávať pravidelne, najmä ak máš deti alebo domáce zvieratá, aby si predišiel nepríjemným zápachom spôsobeným zapadnutým jedlom v gauči.
Použi sódu bikarbónu
Ak zápach pretrváva aj po vysatí a vyvetraní miestnosti, môže byť spôsobený tekutinou vpitou do čalúnenia nábytku. V takomto prípade použi sódu bikarbónu. Jedlá sóda totiž dokáže absorbovať zápachy a neutralizovať nepríjemné vône.
Posyp gauč sódou bikarbónou a nechaj ju pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc. Jedlá sóda eliminuje širokú škálu zápachov. Po pár hodinách ju jednoducho povysávaj vysávačom. Daj si pozor, aby na gauči neostali zvyšky sódy bikarbóny, pretože to môže byť nepríjemné na dotyk.
Aj keď čistenie s použitím sódy bikarbóny je úplne bezpečné, nie každému musí tento spôsob vyhovovať. V takom prípade môžeš vyskúšať vyčistiť svoj gauč s použitím pokrievky, mikrovláknovej handry a mydla. O tomto tipe si môžeš prečítať v našom staršom článku.
Vlož do gauča misku s octom alebo kávou
Ak nemáš čas alebo chuť na hĺbkové čistenie, rýchly trik na neutralizáciu zápachu je položiť do gauča malú misku s octom alebo mletou kávou a nechaj ju pôsobiť cez noc alebo aj dlhšie. Obe tieto látky výborne pohlcujú pachy. Možno si hovoríš, že ocot nepríjemne zapácha. To je pravda, ale len čiastočne. Nepríjemne vonia len chvíľu, potom pohltí ostatné pachy a sám vyprchá. Káva zas funguje ako prírodný pohlcovač pachov a ešte aj príjemne vonia.
Vrecúško s ryžou a esenciálnym olejom ako pohlcovač pachov
Vezmi malé plátenne vrecúško alebo starú ponožku. Nasyp doň suchú ryžu, stačí pár lyžíc. Pridaj 10–15 kvapiek esenciálneho oleja, ktorý preferuješ. Zaviaž vrecúško a vlož ho do rohu gauča, pod vankúše alebo za operadlo. Ideálne ale niekde do centrálneho miesta, prípadne na miesto, odkiaľ ide pach, ak je niekde koncertovaný. Ryža bude pôsobiť ako prírodný absorbent vlhkosti aj pachov, zatiaľ čo esenciálny olej miestnosť jemne prevonia.
Použi parný čistič
Ak nechceš použiť žiaden z týchto tipov, siahni po parnom čističi. Parný čistič obsahuje aj antibakteriálne prvky, ktoré ti pomôžu zbaviť sa zápachu. Je dôležité, aby si sa pred čistením uistil, že tvoja tkanina zvládne čistenie parou. Pred čistením parou by si však mal gauč poriadne povysávať.
Komentáre