Môže poloha pri spánku ovplyvniť asymetriu tvojej tváre? Toto by si mal vedieť
Každý z nás má prirodzene asymetrickú tvár. Na jej podobu vplýva najmä genetika, no s pribúdajúcim vekom sa asymetria zvýrazňuje aj kvôli ochabovaniu pokožky.
Asymetria tváre je prirodzený jav, ktorý sa objavuje u každého človeka. Nikoho tvár nie je dokonalé symetrická, ak by bola vyzerali by sme skutočne smiešne. Aj keď naše polovičky tváre nie sú úplne rozdielne, malé detaily, ktoré tvoria rozdiely na našej tvári, nás robia jedinečnými. V poslednej dobe sa čoraz viac hovorí o tom, že poloha pri spánku môže ovplyvniť asymetriu tváre. Je na tomto tvrdení však niečo pravdivé?
Naše tváre sú symetrické
V dnešnej dobe sa kladie veľký dôkaz na dokonalý vzhľad. Na sociálnych sieťach nachádzame množstvo filtrov, ktoré nám ukazujú, čo všetko je na našej tvári alebo postave „zle“. Aj kvôli veľkému vplyvu sociálnych sieti si uvedomuje rôzne nedostatky na našom tele, ktoré by sme si možno inak ani nevšimli.
Ak použijeme filter, ktorý prevráti našu tvár, môžeme si výraznejšie všimnúť našu asymetriu tváre. Asymetria tváre je vo veľkej miere podmienená genetikou. Okrem genetiky však môže byť ovplyvnená environmentálnymi faktormi.
Výskum dokazuje, že jedným z hlavných dôvodov, ktorý zvýrazňuje asymetriu tváre je žuvanie na jednej strane úst. Žuvacie návyky posilňujú svaly a pri stálom používaní jednej strany tieto svaly nerovnomerne rastú.
Je dôležité tiež povedať, že v staršom veku je prirodzene výraznejšie vidieť asymetriu tváre. V mladom veku je tvár človeka, plná mäkkých tkanív, ktoré zakrývajú asymetriu. V staršom veku sa tento objem prirodzene stráca a niektoré kostné rozdiely sú viac viditeľné.
Môže asymetriu tváre ovplyvniť aj poloha pri spánku?
Do roku 2016 neexistovali žiadne dôkazy o tom, že spánok, alebo iné návyky nášho životného štýlu môžu ovplyvniť asymetriu tváre. Štúdia z tohto roku, však naznačila, že by to mohlo byť možne. Vedci hovoria o tom, že pravidelne spanie na jednom boku a kontakt tváre s vankúšom, by mohol ovplyvniť vznik vrások práve v tej časti tváre, na ktorej spíš.
Dr. Tripathi dermatológ pre portál self.com uvádza, že aj keď tento výskum poukázal na vznik vrások počas spánku, nie je to jediný faktor, ktorý môže ovplyvniť asymetriu tváre. Hovorí, že ešte väčším vinníkom, ktorý dokáže zvýrazniť tvoju asymetriu tváre, je nerovnomerne vystavovanie tváre slnku.
Práve nepoužívanie SPF krémov a nesprávne opaľovanie sa môže viesť k rýchlejšiemu starnutiu kože. Ako sme spomínali na staršej, previsnutej koži výraznejšie vidno vrásky, ale aj asymetriu tváre.
Pokiaľ chceme hovoriť o výraznej zmene, ktorá by mohla nastať v asymetrií tváre, tak by to musel byť dlhodobý proces. Pokiaľ by si desaťročia, každú noc cca 8 hodín, spal na rovnakej strane hypoteticky by bolo možné. Avšak hádam nikto pri spaní neleží celú noc rovnomerne na rovnakej časti tvári, takže tento vplyv na asymetriu tváre, nie je reálny.
Okrem genetiky, žuvacích návykov a pôsobenia slnečného žiarenia zohráva určitú úlohu aj životný štýl a zdravie. Napríklad strata zubov, najmä v mladšom veku, môže spôsobiť pokles jednej strany čeľuste, čo vedie k viditeľnej asymetrii v neskoršom veku.
Komentáre