Zdvíhaš telefón nad hlavu, aby si chytil mobilný signál? Odborník prezradil, či to naozaj pomáha
Mávaš mobilom vo vzduchu, keď stratíš signál? Odborníci vysvetľujú, prečo je to zbytočné a ako jednoduchým trikom prinútiš mobil, aby sa pripojil na lepšiu sieť.
Určite si sa už ocitol v situácii, že si potreboval telefonovať alebo odoslať SMS správu, no nebolo to možné. Nemal si totiž mobilný signál. Prvá vec, ktorá ťa asi napadla, je dať ruku s mobilom hore a pokúsiť sa ho „chytiť“. Na prvé počutie to dáva logiku, keďže mobil dáš nad prekážky v jeho úrovni. Otázkou ale je, funguje to? Poďme sa na túto tému pozrieť so serverom Vosveteit.sk, ktorý na ňu nedávno upozornil.
Signál nie je vták, ktorý priletí z oblohy
Každý z nás sa už ocitol v situácii, kedy mal slabý alebo žiadny signál a v panike dvihol mobil s nádejou, že problém sa čoskoro vyrieši.
Ako vysvetľuje server, mávanie mobilom nad hlavou nemá zásadný efekt na kvalitu samotného signálu. Antény v tvojom telefóne prijímajú rádiové vlny zo všetkých strán a to zhora, zdola, zľava aj sprava. Takže to, že sa postavíš na špičky alebo zdvihneš mobil k nebu, ti vo väčšine prípadov nepomôže. Rádiové vlny sa totiž šíria takmer rovnomerne v celom priestore.
Paradoxom je, že tvoja ruka v skutočnosti môže byť tvoj nepriateľ. Signál si totiž často sabotujeme sami. Dôvodom je, že spôsob, akým držíš mobil, môže výrazne ovplyvniť kvalitu signálu. Ak zakrývaš anténu rukou, čo sa stáva najmä pri horizontálnom držaní mobilu, môžeš tým rádiové vlny tlmiť alebo rozptyľovať. Samozrejme, efekt nie je tak veľký, ale v niektorých situáciách môže rozhodovať aj maličkosť, hlavne keď potrebuješ aj tu jednu paličku, aby si mohol telefonovať.
Skutočný rozdiel v mobilnom signály robí to, kde sa nachádzaš
V skutočnosti je oveľa dôležitejšie to, kde sa nachádzaš. Hrubé múry, podzemné priestory či výťahy sú známe tým, že signál blokujú. Tieto priestory totiž majú často kovové alebo železobetónové konštrukcie, ktoré blokujú rádiové vlny. Ak si v budove, najjednoduchším riešením môže byť vykloniť sa k oknu. A keď si úplne mimo civilizácie, paradoxne tam môžeš mať lepší signál, pretože okolo teba nie sú prekážky.
Lepšie je prepnúť do letového režimu a späť
Ak potrebuješ chytiť signál, oveľa lepším trikom je prepnúť telefón do režimu lietadla a späť, než mávať telefónom nad hlavou. Možno sa teraz pýtaš, prečo?
Keď zapneš letový režim, telefón okamžite vypne všetky bezdrôtové spojenia, vrátane mobilného signálu. Po opätovnom vypnutí letového režimu sa telefón znova pokúsi prihlásiť do siete, a to od začiatku. Môže ti to pomôcť chytiť signál, ak sa telefón „zasekol“ na menej výhodnom vysielači.
Tvoj mobil sa totiž automaticky nepresúva z jedného vysielača na druhý a ak je v okolí nejaký lepší s kvalitnejším signálom. Možno sa teraz pýtaš, prečo. Mobil sa nepripája neustále na ten najsilnejší vysielač preto, aby šetril batériu a nezhoršoval spojenie počas hovorov. Neustále prepínanie medzi vysielačmi by mohlo spôsobovať výpadky alebo prerušovanie hovorov. Jednoduchým odhlásením zo siete a znovuprihlásením sa, tvoj mobil vyhľadá vysielač s najlepším pokrytím v okolí. Inými slovami, prepnutím do letového režimu donútiš zariadenie, aby začalo odznova, a tým si môže „nájsť“ lepší zdroj signálu v tvojom okolí.
Tento trik pomáha hlavne v situáciách, keď sa presúvaš medzi dvoma lokalitami a signál ti hapruje. Prípadne, keď je tvoj mobilný internet pomalý a dôvod sa môže schovávať práve v zlom mobilnom signáli.
Mimochodom, alternatívou, ak sa nachádzaš niekde so slabým signálom, ti môže byť zapnutie funkcie WoWiFi, čo sú hovory cez Wi-Fi sieť.
Komentáre