Fyzik prezradil, ako funguje virálny trik s vareškou, ktorý zastaví pretekanie hrnca skôr, než ti zničí šporák

Prečo ti pri varení preteká hrniec? Trik s drevenou vareškou funguje tak, že narúša stabilitu lepkavých bublín vďaka svojmu chladnému a poréznemu povrchu.

varenie mlieka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Stalo sa to už každému a nepochybujeme o tom, že určite aj tebe. Varil si cestoviny, na chvíľu si odbehol, a o pár sekúnd neskôr si začul syčanie. Z hrnca sa začala valiť voda s penou, ktorá sa prelievala na šporák. Ide o úplne bežnú situáciu. Pri varení cestovín, ryže, ovsených vločiek alebo mlieka často dochádza k pretečeniu hrnca. Ako dobre vieš, vriaca tekutina sa môže vyliať veľmi rýchlo a často máš len zlomok sekundy na to, aby si správne zareagoval.

Existuje spôsob, ako predísť pretečeniu hrnca?

Otázkou je, či existujú spôsoby, ako tomu predísť ešte predtým, než k tomu dôjde. Krátka odpoveď znie, že áno. Pravdepodobne si už na internete videl rôzne rady a triky, ktoré to sľubujú. Jedným z najznámejších a najvirálnejších je ten, keď položíš cez vrch hrnca drevenú varešku. Poďme sa pozrieť, ako tento trik podľa odborníkov zo servera theconversation.com vlastne funguje.

Prečo hrniec preteká práve pri cestovinách a mlieku

Najprv si ale vysvetlime, prečo vôbec dochádza k pretečeniu. Zaujímavé je, že keď varíš čistú vodu, tá sa zvyčajne nevylieva cez okraj, hoci vrie prudko. Situácia sa mení, keď do vody pridáš suroviny ako cestoviny, ryžu, kašu či mlieko. Tieto potraviny obsahujú škroby a bielkoviny, ktoré pri zahrievaní vytvárajú lepkavé bubliny. Tieto bubliny sú stabilnejšie než tie z čistej vody, nerozpadávajú sa tak rýchlo a začnú sa navzájom spájať. Výsledkom je hustá pena, ktorá stúpa a môže ľahko pretiecť, najmä ak je hrniec malý alebo plameň príliš silný.

Ako funguje trik s vareškou

Trik s drevenou vareškou, položenou naprieč cez vrch hrnca, na prvý pohľad pôsobí jednoducho, no jeho účinnosť má oporu vo fyzike aj v štruktúre samotného materiálu. Aby sme pochopili, prečo na chvíľu naozaj funguje, musíme najskôr vedieť, čo sa deje v hrnci pri varení.

@spoonfulofsi Placing a wooden spoon over a pot of boiling water stops it from boiling over🤌 idk who taught me this but tysm!! #kitchenhacks #lifehack #boilingwater ♬ Ultimate life hacks – Kelly | The Life Bath

Keď varíš čistú vodu, bubliny pary sa na povrchu rýchlo tvoria a rovnako rýchlo praskajú. Avšak, ak do vody pridáš cestoviny, ryžu, ovsené vločky alebo mlieko, situácia sa mení. Tieto potraviny obsahujú škroby a bielkoviny, ktoré sa pri zahriatí správajú inak ako bežné bubliny z vody.

Ich častice sa nerozpustia úplne, ale vytvoria takzvaný koloid, čo je zmes, v ktorej sa menšie častice rozptýlia vo vode. Keď sa voda začne variť, para vytvára bubliny, ktoré sa obalia týmito časticami. Výsledkom sú lepkavé, stabilné bubliny, ktoré sa namiesto prasknutia navzájom vrstvia a vytvárajú hustú penu. Tá sa postupne dvíha až nad okraj hrnca, a ak nie je včas zastavená, pretečie.

V tomto momente prichádza na scénu drevená vareška. Drevo má niekoľko vlastností, ktoré bubliny narúšajú. V prvom rade je to materiál, ktorý teplo vedie veľmi slabo. Suchá vareška zostáva spočiatku chladnejšia než okolitá para a pena. Keď sa bubliny dotknú tohto chladnejšieho povrchu, ich štruktúra sa naruší a prasknú. Okrem toho je drevo prirodzene porézne – má mikroskopické póry, ktoré dokážu na okamih absorbovať vlhkosť a pomáhajú tak odvádzať paru z bublín. A napokon, samotná vareška vytvára mechanickú prekážku. Keď sa bubliny dvíhajú k povrchu, narazia na varešku, ktorá ich fyzicky rozdelí alebo naruší ich súdržnosť.

Ale pozor, tento trik má svoje obmedzenia. Vareška sa časom zohreje, nasiakne vlhkosťou a prestane byť účinná. Preto ju treba vnímať len ako dočasnú pomoc, nie ako dlhodobé riešenie. Spoľahlivejšie je použiť väčší hrniec, znížiť teplotu a obsah hrnca občas premiešať. A najmä,  neodchádzať od sporáka, kým voda vrie. Lebo áno, sledovaný hrniec možno nezovrie, ale aspoň nepretečie.

Komentáre