Pozeráš horory pred spaním? Toto sa môže začať diať s tvojím telom a psychikou!

Pozeranie hororov pred spaním môže negatívne ovplyvniť tvoj spánok, psychiku aj sny. Pozri sa, prečo strašidelné scény spúšťajú stresové hormóny a ako vplývajú na tvoju myseľ aj telo.

horor
Zdroj: Vedelisteze.sk

Večerné sledovanie filmov je veľmi obľúbeným spôsobom, ako si po celom dni oddýchnuť. Niektorí ľudia preferujú romantické či komediálne filmy, iní zas niečo viac adrenalínové. Práve u tých odvážnejších sú obľúbeným žánrom hororové filmy. Mnohí si ich radi pustia večer alebo dokonca tesne pred spaním. No zamyslel si sa niekedy nad tým, či je pozeranie hororov pred spaním vhodné?

Pozeranie hororov pred spaní

Aj keď nie je úplne jasné prečo, z nejakého dôvodu niektorí ľudia inklinujú k pozeraniu hororových filmov. Server saatva.com uvádza, že aj keď ťa sledovanie strašidelných filmov baví, môže to mať vážny vplyv na tvoje spánkové návyky.

horor film
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

Ako fungujú strašidelné filmy?

Určite sa ti už pri sledovaní nejakej strašidelnej scény stalo, že sa tvoje telo myklo, podskočil si alebo si zaťal zuby. Deje sa to preto, že tieto filmy sú špeciálne navrhnuté tak, aby pôsobili na tvoje telo, konkrétne na tvoje inštinkty.

Vo filmoch sú cielene používané prvky ako temnota, neznáme miesta či smrť, ktoré zneisťujú diváka. K týmto vizuálnym prvkom sú pridané aj zvuky a rôzne efekty, ktoré ešte viac podnecujú tvoje emócie.

Sledovanie týchto filmov vytvára zvláštnu situáciu pre tvoje telo a myseľ. Strieda sa tu pocit stresu a následného potešenia. V momente, keď sa telo zľakne, sa vyplavujú hormóny kortizol a adrenalín. Tie zvyšujú srdcovú frekvenciu, krvný tlak a svalové napätie, čím sa telo pripravuje na nebezpečenstvo.

Keď po počiatočnej záplave stresu a úzkosti naše telo pochopí, že sme v bezpečí, vyplavia sa endorfíny, dopamín a serotonín. Tieto látky navodzujú pocit pokoja. Avšak u ľudí, ktorí sú citlivejší na strach, to nemusí pôsobiť rovnako.

Vplyv na spánok

Ako sme vyššie vysvetlili, naše telo pri strachu produkuje adrenalín a kortizol, teda stresové hormóny. Tieto hormóny následne ovplyvňujú fyziologické procesy v tele. Zvýšením srdcovej frekvencie a ďalšími zmenami sa naše telo dostáva do zvýšenej bdelosti. Táto bdelosť pretrváva aj po dopozeraní filmu, čo sa môže prejaviť nepokojom, prebúdzaním alebo dokonca nespavosťou počas noci.

Vplyv na sny

Určite sa už aj tebe stalo, že po pozeraní hororu pred spaním si trpel nočnými morami. Deje sa to preto, že naše podvedomie počas spánku spracováva emócie a zážitky, ktoré si zažil počas dňa, čo sa môže premietnuť do tvojich snov.

Vplyv na psychiku

Štúdie dokazujú, že dlhodobé sledovanie násilného či desivého obsahu má vplyv na naše psychické zdravie. Aj keď je horor fiktívny, náš mozog niektoré scény prežíva, akoby sa diali naozaj.

psychopat
Zdroj: Travis Anderson z Pixabay

Práve časté sledovanie hororov môže v človeku podnecovať zmeny vo vnímaní reality, čo sa prejavuje zvýšenou ostražitosťou alebo obavami z okolitého sveta. Ďalšie štúdie taktiež upozorňujú na to, že časté sledovanie násilných scén môže u niektorých jedincov znížiť citlivosť voči násiliu.

Komentáre