Takto sa zbavíš múch vo svojej domácnosti! Tieto jednoduché triky funguje okamžite
Muchy neznášajú vôňu levandule, mäty či citrónu s klinčekmi. Pozri sa, ako sa ich pomocou týchto babských trikov môžeš zbaviť bez chémie.
S príchodom teplejších dní sa začínajú objavovať aj malé otravné „návštevy“ v našich domovoch. Muchy sú nielen otravné, ale predstavujú aj potenciálne nebezpečenstvo pre naše zdravie. Prenášajú baktérie, vírusy a rôzne choroboplodné zárodky, ktoré môžu kontaminovať potraviny, povrchy aj vzduch. Pripravili sme pre teba niekoľko tipov, ako predísť otravnému bzučaniu, ale aj možnej nákaze.
Napríklad mucha domáca môže prenášať baktérie ako Salmonella, E. coli či Shigella, ktoré spôsobujú hnačky, otravy jedlom a iné tráviace problémy. Prenos prebieha prostredníctvom kontaminovaných nôh a slín, keď mucha pristane na jedle.
Ako udržať muchy ďalej od domova?
Nie je nič otravnejšie, ako počúvať bzučanie múch vo svojej domácnosti a celý deň ich naháňať mucholapkou. Do našich interiérov sa často dostávajú rôzne druhy múch, najmä však ovocné mušky, mäsiarske muchy či muchy domáce. To, o aký druh ide, sa dá jednoducho zistiť podľa veľkosti a miesta, kde sa najčastejšie vyskytujú.
Mucha domáca
Mucha domáca má sivé telo a na hrudi tmavé pruhy. Jej oči sú zložené z množstva drobných očiek a majú červenú farbu. Táto mucha prilieta na zvyšky jedál, odpadky či výkaly, pretože na týchto miestach kladie vajíčka.
Rozmnožuje sa veľmi rýchlo, od nakladenia vajíčka po dospelú muchu to trvá zvyčajne 6 až 10 dní. Čím je prostredie teplejšie, tým rýchlejšie prebieha vývoj. Ak pár dní nevynesieš odpadkový kôš, môžeš v kuchyni nájsť larvy týchto múch.
Ovocné mušky
Ak máš na kuchynskej linke ovocie, ktoré tam stojí už niekoľko dní, čoskoro sa môže stať, že na ňom uvidíš drobné mušky. Rovnako ich môžeš nájsť aj v pohári s vínom, ktorý si nedopil. Tieto drozofily kladú vajíčka na povrch kvasených alebo hnijúcich plodov, čím zabezpečujú svoje rozmnožovanie. Z lariev sa za niekoľko dní vyvinú nové mušky.
Mucha mäsiarska
Ak vo svojej domácnosti zbadáš veľkú muchu so šachovnicovým vzorom na brušku, zbystri pozornosť. Ide pravdepodobne o mäsiarku obecnú, ktorá môže byť problémom najmä vtedy, ak nemáš správne uskladnené potraviny, predovšetkým mäso. Svoje vajíčka kladie najradšej na mäso, čím ho môže úplne znehodnotiť.
Ako sa zbaviť múch v domácnosti?
Základom prevencie je zabezpečiť svoj dom sieťkami na oknách, pravidelne vynášať odpad, potraviny správne skladovať a udržiavať čisté odtoky. Okrem toho však máme aj domáci tip, ako muchy odpudiť.
Prirodzený repelent
Portál Southern Living uvádza, že muchy nemajú rady silné vône ako levanduľa, mäta, rozmarín či bazalka. Stačí, ak si tieto bylinky položíš v kvetináčoch na parapetu alebo priamo do kuchyne. Muchy sa týmto miestam budú vyhýbať.
Ak nemáš bylinky, môžeš použiť citrón s klinčekmi. Majú silnú vôňu, ktorá je pre muchy nepríjemná. Citrón rozrež na polovicu a napichaj doň klinčeky. Okrem toho, že sa zbavíš múch, príjemne si prevoňiaš domácnosť.
Pasca na muchy
Ak už máš muchy v domácnosti a nevieš sa ich zbaviť, tento trik ti môže pomôcť. Do misky nalej asi 2 decilitre jablčného octu. Pridaj 5 kvapiek saponátu na riad a misku nechaj na kuchynskej linke. Jablčný ocot má sladkú vôňu, ktorá priláka muchy.
Saponát naruší povrchové napätie kvapaliny. V bežnom prípade dokážu muchy pristáť na hladine tekutiny, no po narušení napätia saponátom mucha spadne do octu a utopí sa.
Pohár s cibuľou a cesnakom
Ďalším jednoduchým a účinným trikom proti muchám je cibuľa alebo cesnak vo vode, umiestnené na okennej parapete. Stačí rozkrojiť cibuľu alebo niekoľko strúčikov cesnaku, vložiť ich do pohára s vodou a položiť ho tam, kde muchy najčastejšie lietajú. Tieto potraviny uvoľňujú do vzduchu výrazné sírne látky, ktoré sú pre muchy nepríjemné a prirodzene ich odpudzujú.
Komentáre