Je v poriadku nechávať nabíjačky neustále zapojené v zásuvke? Expert vysvetľuje, čo ti hrozí

Nechávaš nabíjačky stále zapojené do siete? Pozri sa, čo na to hovorí expert Glen Farivar z University of Melbourne.

vytiahnutie nabijacky zo zasuvky
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pravdepodobne to robíš aj ty. Nechávaš nabíjačku od telefónu alebo inej elektroniky zapojenú v zásuvke, aj keď práve nenabíjaš žiadne zariadenie. Premýšľal si už niekedy nad tým, či to nepredstavuje pre tvoju domácnosť riziko? Alebo nad tým, koľko peňazí ťa to môže stáť? Poďme sa na túto tému spolu pozrieť s expertmi zo servera theconversation.com.

Ako funguje nabíjačka?

Samozrejme, nie všetky nabíjačky sú rovnaké. V závislosti od toho, na čo sú určené a aký majú výkon, sa ich vnútorná štruktúra líši, od veľmi jednoduchej až po zložitejšiu.

Predstav si, že zo zásuvky prúdi elektrina, ktorá sa nazýva striedavý prúd (AC). V tomto prúde sa elektróny, čo sú malé „čiastočky“ elektriny, ktoré sa pohybujú tam a späť, ako vlny na mori. Tento prúd je výborný na prenos elektriny na veľké vzdialenosti, no batérie v tvojom mobile, notebooku či hodinkách potrebujú jednosmerný prúd (DC), kde sa elektróny pohybujú jedným smerom, ako rieka tečúca stále dopredu. Nabíjačka teda zoberie tento „kolísavý“ prúd a zmení ho na prúd, ktorý je vhodný pre nabíjanie batérie.

nabijanie smartfonu_2.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nabíjačky spotrebúvajú energiu aj bez nabíjania

Hoci sa môže zdať, že nabíjačka v zásuvke je nečinná, v skutočnosti stále odoberá malé množstvo energie, tzv. vampire power alebo standby power. Koľko energie presne spotrebuje, závisí od výkonu nabíjačky, no pri jednej nabíjačke ide zvyčajne o zanedbateľnú čiastku. Ak však spočítaš všetky nabíjačky v domácnosti, môže sa táto spotreba za rok nazbierať na väčšie množstvo elektriny. Inými slovami, môže ťa to stáť aj niekoľko desiatok eur ročne navyše, ktoré by si nemusel platiť.

Dobrou správou je, že moderné nabíjačky sú vybavené inteligentným riadením, ktoré znižuje spotrebu, keď sa zariadenie nenabíja. Mimochodom, pohotovostná spotreba nie je len problém nabíjačiek, aj iné elektronické zariadenia, ako televízory, spotrebúvajú trochu energie, aj keď sú vypnuté.

predlzovacka_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Existujú aj iné riziká

Okrem toho, že ti nabíjačky v zásuvke môžu mierne zvýšiť účet za elektrinu, existujú aj ďalšie riziká. Nabíjačky sa postupne opotrebúvajú, pretože nimi stále preteká elektrina. Tento proces sa zrýchľuje, ak sa v elektrickej sieti objavia výkyvy, napríklad pri prepätí, keď do zásuvky príde viac elektriny, než je bežné. Elektrická sieť totiž nie je vždy stabilná a takéto situácie sa občas stávajú.

Dlhodobé nechávanie nabíjačky v zásuvke môže preto spôsobiť jej rýchlejšie opotrebovanie. Moderné nabíjačky majú ochranné obvody, ktoré tomu pomáhajú predchádzať, no lacné a necertifikované nabíjačky môžu predstavovať riziko. V extrémnom prípade môžu spôsobiť aj požiar.

nabijanie telefonu pod vankusom_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako by si mal zaobchádzať s nabíjačkami?

Aj keď sú moderné nabíjačky vo všeobecnosti bezpečné a ich spotreba energie v pohotovostnom režime je minimálna, je rozumné ich radšej odpojiť zo zásuvky, najmä ak to nie je veľká námaha.

vytiahnutie nabijacky zo zasuvky_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak si všimneš, že sa nabíjačka viac zohrieva, vydáva podivné zvuky alebo je viditeľne poškodená, radšej ju okamžite vymeň. V takomto prípade ju rozhodne nenechávaj zapojenú.

Komentáre