Ak sa tvoj pes takto správa, pravdepodobne prechádza pubertou!
Nielen ľudia, ale aj psy prechádzajú pubertou. Prejavuje sa vzdorom, tvrdohlavosťou, pohlavným správaním či teritoriálnosťou.
Určite si nevedel, že pojem puberta sa netýka len dospievajúcich a často ťažšie zvládnuteľných puberťákov, ale prechádzajú ňou aj naši chlpatí, štvornohí miláčikovia. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, čo presne znamená, že pes má pubertu? Kedy vlastne nastáva? A ako sa prejavuje?
Puberta u psov
Puberta je obdobie života, kedy sa zo šteniatka postupne stáva dospelý pes. Toto dospievanie sa týka hlavne hormonálnych zmien, ktoré v tele psíka prebiehajú. Tieto zmeny vplývajú nielen na dospievanie našich domácich miláčikov, ale tiež aj na ich správanie a fyzickú kondíciu. Avšak rovnako ako ľudská puberta, aj tá psia je často sprevádzaná obdobím vzdoru, zmätku a testovania hraníc, čo môžu a čo nie.
Asi každý vie, že tak ako ľudia, aj psíky sú jedinečné stvorenia. Preto je aj nástup puberty u týchto našich miláčikov individuálny. Portál hfu.hollywoodfeed.com vysvetľuje, že zvyčajne nastáva okolo šiesteho až dvanásteho mesiaca života psíka.
Všeobecne by sa dalo povedať, že pri malých plemenách začína puberta skôr, ide už o piaty až siedmy mesiac. Pri väčších plemenách môže tento nástup prísť neskôr, až medzi deviatym až osemnástym mesiacom. Čo je zaujímavé, psia puberta môže trvať až niekoľko mesiacov, počas ktorých sa pes mení psychicky aj fyzicky. Pre ich bezpečné prežitie tohto obdobia treba, aby sme boli trpezliví a dávali na nich viac pozor. Aj keď pre majiteľa môže byť oveľa náročnejšie udržať psa pod kontrolou, keď už reaguje inak ako vo fáze poslušného šteniatka, treba to len vydržať.
Ako sa puberta u psov prejavuje?
Psia puberta sa prejavuje výraznými zmenami v správaní. Pubertálny pes nadobúda väčšiu nezávislosť. Táto nezávislosť sa u nich prejavuje, podobne ako u ľudí, rebéliou, testovaním svojich, ale aj našich hraníc. Taktiež je toto obdobie známe výberom, kedy poslúchne povel a kedy zasa nie.
S budovaním vlastnej identity môže prichádzať aj menej príjemný znak, a tým je možný nárast agresivity a dominancie. Psy sa môžu správať dominantne nielen voči iným psom, ale aj členom domácnosti. Stanovenie jasných pravidiel a ich dodržiavanie bude v takom prípade veľmi dôležité. Ale pozor! Aplikovanie tvrdých trestov sa neodporúča, lebo môžu spôsobiť ešte viac strachu a stresu.
Ďalším znakom je, že u samcov sa výraznejšie prejaví teritoriálne správanie, a to značkovaním niektorých miest doma močom.
Ako psiu pubertu zvládnuť?
Najdôležitejšou vlastnosťou majiteľa je v tomto období jednoznačne trpezlivosť. Puberta nie je jednoduchá ani pre majiteľa, ale ani pre jeho psa. Kľúčom je teda ostať pokojný, trpezlivý a dôsledný. Je podstatné nepoľaviť vo výcviku, aby sme psa naučili sústrediť sa aj v náročnejších situáciách.
Socializácia, s ktorou sme začali už počas šteňacej fázy, by nemala chýbať ani v pubertálnej fáze. Pravidelné a kontrolované stretávanie sa s inými psami alebo zvieratami pomôže psom zvládať svoje emócie a naučiť sa vhodnému správaniu.
Ak v tomto období nastávajú horšie problémy, ako je teritoriálnejšie či silné pohlavné správanie, môže pomôcť kastrácia, resp. sterilizácia. Avšak je treba si uvedomiť, že tento krok je závažný a nezvratný a ide o trvalé riešenie dočasného problému, preto je vhodné konzultovať takýto krok s veterinárom. Taktiež je treba poriadne zvážiť jeho načasovanie, ale aj následné dôsledky.
Komentáre