Veterinár prezradil, ako zistíš, že betón je príliš horúci pre labky tvojho psa. Tento trik by si mal poznať

Horúci betón môže psom spôsobiť vážne popáleniny na labkách. Pozri sa na tento jednoduchý trik, ako môže overiť, či je povrch bezpečný pre tvojho štvornohého miláčika počas letných horúčav.

labky ako horuci je beton_5
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vysoké teploty dávajú zabrať nielen nám, ale aj našim štvornohým miláčikom. Napríklad aj také strihanie srsti, hoci sa môže zdať, že tým psovi vieme pomôcť sa ochladiť, v skutočnosti tomu tak byť nemusí. Srsť je premyslený prírodný mechanizmus tepelnej regulácie, ktorý v zime telo psa zohrieva a v lete ho naopak ochladzuje. Strihanie srsti psa treba preto vždy dobre zvážiť a to v závislosti od toho, aký typ srsti má.

Prejdime ale k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je teplota asfaltu či betónu. Pravdepodobne si už neraz kráčal po horúcom piesku a rýchlo si utekal na uterák či osušku, lebo sa to na piesku nedalo vydržať. Rovnako aj betón sa môže zohriať do šialených teplôt. Platí to obzvlášť pre psov, ktorí po ňom behajú bosými labkami. Bohužiaľ, pes nám nedokáže povedať „hej, je to príliš horúce, nechoďme tam“, bude ťa nasledovať aj vtedy, keď ho budú páliť labky.

psie labky
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako zistíš, že betón je už príliš horúci pre psie laby?

Horúci betón môže spáliť citlivé tkanivá na spodnej strane labiek. Môžu sa objaviť začervenanie, pľuzgiere, odlupovanie kože. Tak isto ako aj u ľudí, ak sa popáliš, koža na dotyk bolí. Rovnako to platí aj u psov.

Popálené labky sú rovnako bolestivé, čo vedie k krívaniu, neochote chodiť či olizovaniu labiek. Okrem toho poškodená koža labiek býva náchylná na infekciu. Nehovoriac o tom, že pri opakovanom styku s prehriatym povrchom môže dôjsť k trvalým zhrubnutiam, trhlinám alebo poškodeniu tkaniva na labkách, čo ovplyvňuje citlivosť a komfort psa pri pohybe.

Možno sa teraz pýtaš, ako môžeš zistiť, že betón je príliš horúci pre labky tvojho psa. Experti z The American Kennel Club poukazujú na jednoduché pravidlo, ktoré ti môže pomôcť predísť popáleniu labiek psov.

Pri vzdušnej teplote okolo 29 stupňov Celzia môže teplota asfaltu dosiahnuť až 57 stupňov. Je preto dôležité, aby si pravidlo nižšie nepodceňoval. Len pre zaujímavosť, takto rozhorúčený betón môže psovi spôsobiť popáleniny prvého až druhého stupňa.

Horúčavy, ktoré nás trápia, bývajú často ešte vyššie, niekedy dokonca aj o desať stupňov. Preto je vhodné poznať tento jednoduchý trik, na ktorý upozorňuje doktor Jerry Klein, veterinár z AKC. Nebudeš k nemu potrebovať nič, stačia ti len tvoje ruky, konkrétne dlaň.

Ak nevydržíš držať dlaň na betóne aspoň desať sekúnd, je pre psie labky príliš horúci.

“Keby ste nevydržali na betóne dlaňou 10 sekúnd, tak je pre psie labky príliš horúci,” hovorí.

ruka na betone_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Poznal si tento trik alebo poznáš iný? Daj nám o ňom vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Komentáre