Vieš, čo znamená červený, žltý či modrý cestný stĺpik? Väčšina šoférov netuší, čo jednotlivé farby označujú
Vieš, čo znamenajú farebné cestné stĺpiky pri vozovke? Biela, žltá či modrá farba nie sú náhodné, každá má presne určenú funkciu a niektoré ťa môžu dokonca varovať pred šmykom.
S niektorými dopravnými značeniami sa stretávame pravidelne a s inými menej. Jednou z nich je napríklad trojuholníková značka s dvomi vodorovnými šípkami. Ide o výstražnú značku, ktorá upozorňuje vodičov, že za ňou začína úsek cesty s obojsmernou premávkou.
Prejdime však teraz k ďalšiemu značeniu, a to konkrétne k výstražným stĺpikom. Bezpochyby si sa s nimi už stretol, a to či na cestách medzi obcami, alebo na diaľniciach. Najčastejšie sa môžeš stretnúť s bielym stĺpikom v smere jazdy, ktorý má dve odrazky, a v protismere jednu. Tento stĺpik upravuje norma TP 023. Cieľom tohto stĺpika je pomôcť ti udržať sa v jazdnom pruhu, najmä v noci alebo za šera. Okrem iného reflexné prvky redukujú vstup zveri na komunikáciu.
Výstražný stĺpik môže mať aj inú farbu
Vedel si však, že tento stĺpik môže mať aj inú farbu? A to hneď niekoľko. Stretnúť sa s nimi môžeš tak u nás, ako aj v zahraničí, hoci treba povedať, že v našich končinách sú iné farby menej frekventované.
Čo znamená žltý reflexný stĺpik
Na žlté stĺpiky, ktoré sú takisto upravené normou TP 023, môžeš najčastejšie naraziť v zákrutách, kde zlepšujú viditeľnosť okrajov vozovky. Pomáhajú predchádzať omylom, keď vodič nesprávne odhadne trasu v prudkých oblúkoch. Okrem toho sa v zákrutách alebo pri hmle môže znížiť rozostup zo 50 m na 20 m, čo zvyšuje bezpečnosť.
S červeným reflexným stĺpikom sa stretneš hlavne v zahraničí
Potom tu máme červené stĺpiky. Treba však povedať, že u nás nie sú výslovne definované legislatívou či nejakou právnou formou, skôr sa s nimi stretneš v zahraničí. Tento stĺpik najčastejšie uvidíš na miestach, kde sa k ceste pripája účelová komunikácia, napríklad lesná či poľná cesta. Samozrejme, nie na diaľnici.
Modré stĺpiky sú nesmierne dôležité hlavne v zime
A napokon tu máme modré stĺpiky s modrými odrazkami, ktoré boli zavedené normou TP 105 okolo mostov a rizikových úsekov. Najčastejšie ich stretneš práve na mostoch.
Možno sa teraz pýtaš, aký to má účel. Jednou z logických odpovedí by bolo, že pod mostom vedie rieka a hrozí ti šmyk a pád do nej. Nie je to však celkom tak. Význam týchto modrých stĺpikov je špeciálne v zime, pretože na mostných konštrukciách primŕza v chladnom počasí nepomerne rýchlejšie než na bežných komunikáciách, ktoré sú súčasťou zemného telesa. K tomuto javu dochádza preto, že mostná konštrukcia je obnažená, často tam fúka vietor a povrch cesty tak dokáže vychladnúť oveľa rýchlejšie. Asi už vieš, kam smerujeme, keď zbadáš modrý stĺpik, ideš po komunikácii, ktorá má tendenciu skôr zamrznúť než iné úseky ciest.
Mimochodom, bez ohľadu na farbu sú všetky stĺpiky vyrobené z pružných materiálov, aby pri náraze neohrozili vozidlo ani chodcov a dali sa ľahko vymeniť.
Komentáre