Vieš, kto má prednosť na priechode pre chodcov? Vodič alebo chodec? Odpoveď nie je taká jednoduchá

Vieš, kto má na priechode pre chodcov skutočne prednosť? Zákon hovorí jasne, ale mnohí vodiči aj chodci stále robia chyby, ktoré môžu stáť zdravie aj život.

prechod pre chodcov_auto_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Dopravné predpisy robia mnohým šoférom vrásky na čele. Dôvodom ani nemusí byť to, že nedávali pozor na hodinách v autoškole, ale jednoducho mohli pribudnúť nové dopravné predpisy či značky. Skvelým príkladom je dvojitá prerušovaná čiara, ktorá sa na našich cestách objavila len nedávno. Alebo zmena hierarchie dopravných značiek. Mnoho vodičov napríklad žije v presvedčení, že zvislé dopravné značky sú nadradené vodorovným. To už ale niekoľko rokov neplatí.

Nejde však len o to, že nie všetky pravidlá cestnej premávky sú obsiahnuté v testoch autoškôl. Neznalosť dopravných predpisov však nikoho neospravedlňuje.

Prejdime teraz k ďalšej zaujímavej téme a to prednosti na prechode pre chodcov. V tomto prípade je to o to nebezpečnejšie, že účastníkom cestnej premávky sú aj nevodiči, ktorí jednoducho nemajú dôvod poznať dopravné predpisy.

Kto a kedy má prednosť na prechode pre chodcov?

Možno ti už niekto v minulosti vletel na priechod pre chodcov priamo pred auto, alebo si naopak púšťal chodcov, ktorí postávali na kraji chodníka, no im sa akosi nechcelo vstúpiť na vozovku a prejsť na druhú stranu. Poďme sa nižšie pozrieť na to, kto a kedy má prednosť. Túto problematiku rieši Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Povinnosti chodcov sú riešené v § 53.

Aké povinnosti má chodec na prechode pre chodcov?

V prvom rade treba povedať, že chodec je povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, ak sa chce dostať z jednej strany vozovky na druhú. Tiež treba spomenúť, že chodec nesmie vstúpiť na vozovku, ak sa blíži vozidlo s právom prednosti, napríklad sanitka či policajné auto so zapnutými majákmi a podobne.

„Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, miesto na prechádzanie, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov a na mieste na prechádzanie sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.“, uvádza zákon.

Keď chodci prechádzajú cez priechod, mali by sa pohybovať spoločne, napríklad vo dvojici alebo skupine. Tým dávajú vodičom jasný signál, že vstupujú na priechod, a umožňujú im bezpečne reagovať, teda spomaliť alebo zastaviť. Dôležité tiež je povedať, že chodec, resp. chodci, nesmú vstúpiť na vozovku v situácii, keď by tým ohrozili seba alebo iných účastníkov cestnej premávky. Predstav si situáciu, že idú rozbehnuté autá a ty stojíš v blízkosti priechodu pre chodcov. Náhle sa rozhodneš vstúpiť na vozovku. To jednoducho nemôžeš. Inými slovami, zo zákona vyplýva, že chodec pred vstupom na priechod musí posúdiť svoju bezpečnosť a bezpečnosť vodiča. Ak prichádzajúce vozidlá idú rýchlo alebo sú príliš blízko, vstup nesmie vykonať, lebo by mohlo dôjsť k ohrozeniu.

prechod pre chodcov_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

„Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané (pozn. redakcie: ide napríklad o cyklistov, korčuliarov, kolobežkárov a podobne, ak nezosadnú z vozidla), ak v § 55a ods. 2 nie je ustanovené inak.“

Môže však nastať aj situácia, keď sa v blízkosti priechod pre chodcov jednoducho nenachádza. Aj na toto zákon myslí. Konkrétne hovorí:

„Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.“

Znamená to, že v takomto prípade môže chodec vstúpiť na vozovku len vtedy, ak ide kolmo a vodiča nenúti spomaliť či zmeniť smer jazdy.

Aké povinnosti majú vodiči na prechode pre chodcov?

Mohlo by sa zdať, že vodiči majú vo všetkom navrch. Nie je to však celkom tak. Aj vodiči majú svoje povinnosti. V § 4 ods. 1 písm. f) sa píše, že vodič je povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod.

Vodič je povinný „dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť; to neplatí pre vodiča električky“, píše sa v zákone.

Potom je tu ešte dôležitý § 16, a v ňom konkrétne prvý odsek. Ten hovorí, že vodič sa musí priblížiť k priechodu rýchlosťou, ktorá mu umožní vhodne zastaviť, ak sa chodec objaví.

„Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.“

Tak kto má prednosť, chodec či vodič?

Prednosť chodcov na priechode nie je absolútna. Chodci majú zároveň povinnosť neriskovať náhlym vstupom na vozovku, najmä v situáciách, keď sa blížia vozidlá.

Aby sme to teda zhrnuli, vodič je povinný dať prednosť chodcovi v situácii, keď vstúpil alebo sa chystá vstúpiť na vozovku. Výnimkou je električka. Naopak, chodci nesmú vstúpiť na vozovku, a to ani v prípade, že je tam priechod, ak by ohrozili seba alebo vodiča. Musia zvážiť rýchlosť a vzdialenosť auta, aby bolo bezpečné vstúpiť na vozovku. Ak sa rozhodnú vstúpiť, mali by tak urobiť v skupinách a dať vodičovi jasne najavo, že vstupujú na priechod.

Komentáre