Cik-cak čiara na ceste mätie väčšinu šoférov. Vieš, aký je jej skutočný význam?

Dopravné značenie Cik-cak čiara mätie mnohých šoférov a nesprávne si vykladajú jej význam.

cik cak ciara vyznam dopravne znacky
Zdroj: Google Mapy, úprava redakcie

Dopravné značky a značenia vedia potrápiť mnohých vodičov, a to aj tých skúsených. Dôvodom môžu byť nielen nové dopravné značenia, ale aj zmeny pravidiel. Skvelým príkladom sú zvislé a vodorovné dopravné značky. Väčšina dnešných šoférov by povedala, že zvislé dopravné značky sú nadradené tým vodorovným, teda tým, ktoré nájdeme priamo na ceste. Nuž, nie je to pravda, hoci to v minulosti platilo. Zmena nastala vyhláškou Ministerstva vnútra SR č. 30/2020 Z. z. o dopravnom značení, ktorá upravila hierarchiu dopravných značiek. V krátkosti: vodorovné a zvislé značky sú si rovnocenné. Nadradené týmto značkám sú len svetelné signály a, samozrejme, pokyny policajtov.

Prejdime však teraz k dopravným značkám a značeniam, ktoré mätú vodičov. Niektoré z nich vodiči obchádzajú s tým, že nejde o dôležité dopravné značenie, alebo ich jednoducho ignorujú. Jedným z takýchto značení je aj cik-cak čiara.

Cik-cak čiara nie je stena

Veľké množstvo vodičov si toto dopravné značenie vykladá nesprávne. Často vodiči, ktorí narazia na túto značku, jazdia v domnienke, že po tejto časti cesty sa nesmie jazdiť. Podvedome ich navádza, aby sa držali viac v strede vozovky. V dôsledku toho môže dochádzať ku kolíznym situáciám a to obzvlášť v na miestach, kde je menej priestoru. V skutočnosti má však táto čiara úplne iný význam.

cik cak ciara_2
Zdroj: vyhlášky č. 30/2020 Z. z.

Účelom cik-cak čiary nie je navádzať vodičov, aby jazdili viac ku stredu vozovky, ale vyznačuje priestor, kde je zakázané státie vozidiel. Na tomto úseku teda nemôžeš stáť. Zastaviť však môžeš, napríklad ak niekto nastupuje do auta alebo z neho vystupuje, prípadne keď ti kuriér odovzdáva balík. V skratke, zastaviť je povolené, ale stáť tu nesmieš.

Vozidlo tu nesmie zostať stáť dlhšie ako nevyhnutný čas na vystúpenie/nastúpenie osôb alebo naloženie/vyloženie tovaru.

Táto dopravná značka býva často doplnená o nápis „BUS“ či „TRAM“. V takom prípade vyznačuje zastávku vozidiel pravidelnej verejnej dopravy osôb. Na tomto mieste je zastavenie a státie dovolené len pre vozidlá pravidelnej verejnej dopravy osôb. Teda pre autobusy, trolejbusy a podobne.

Rovnako môže byť cik-cak čiara doplnená o nápis „TAXI“. Pravdepodobne už tušíš, pre koho je určená. V tomto prípade značí stanovište taxíkov, na ktorom je zastavenie a státie dovolené len pre vozidlá taxislužby určené na zmluvnú prepravu osôb.

Mimochodom, toto dopravné značenie sa často využíva aj na iné účely, hoci to nie je jeho primárny význam. Cik-cak čiaru možno vnímať aj ako výstražné značenie, často sa nachádza napríklad pred priechodom pre chodcov, aj keď to nie je jej hlavná funkcia.

cik cak ciara pred prechodom pre chodcov_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na vyznačenie potenciálneho nebezpečenstva sa používa najmä u našich susedov v Českej republike.

Komentáre