Je lepšie dať si kávu pred jedlom alebo po jedle? Toto hovorí veda

Rozmýšľal si niekedy nad tým, kedy je lepšie dať si kávu, a to pred jedlom alebo po ňom? Závisí to od toho, čo si od nej sľubuješ.

kava_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Mnoho ľudí si nevie predstaviť štart do nového dňa bez toho, aby si dali šálku kávy, ktorá ich nakopne. Pravdepodobne aj ty si dáš viac ako jednu šálku denne. Rozmýšľa si niekedy ale nad tým, či je lepšie dopriať si ju pred jedlom alebo po jedle? To, kedy si dáš kávu, môže vo veľkej miere ovplyvniť trávenie, hladinu cukru v krvi, vstrebávanie živín a aj samotný účinok kofeínu. Nie je preto jedno, kedy si ju dáš. Poďme sa na túto tému pozrieť teraz spolu nižšie.

Čo všetko káva dokáže ovplyvniť

Vplyv na hladinu cukru v krvi

Možno by ťa to nenapadlo, obzvlášť ak si zdraví a nemáš žiadne zdravotné problémy, ale káva má potenciál ovplyvniť metabolizmus cukrov. Štúdia z University of Bath vo Veľkej Británii ukázala zaujímavý efekt čiernej kávy pred raňajkami a to, že môže zvýšiť hladinu cukru až o 50% vyššie ako normálne. Dôvodom je, že kofeín dočasne znižuje citlivosť na inzulín, čoho výsledkom je, že telo horšie spracuje cukor. Inými slovami, káva nalačno dokáže oslabiť schopnosť organizmu regulovať glukózu z následného jedla. Výskumníci preto odporúčajú kávu si dať až po tom, ako sa naješ. Platí to obzvlášť pre ľudí s rizikom cukrovky alebo kolísavým cukrom.

salka kavy_5
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vplyv na trávenie a žalúdok

Ďalším aspektom, ktorý môže káva ovplyvniť, je trávenie. Káva je známa tým, že stimuluje tvorbu tráviacich štiav. Čo to ale znamená? Pitie kávy zvyšuje vylučovanie gastrínu a žalúdočnej kyseliny, ktoré pomáhajú rozkladať potravu v žalúdku​, približuje server news-medical.net. Rovnako podporuje vylučovanie žlče (cez hormón cholecystokinín), čo napomáha tráveniu tukov. Z tohto pohľadu dáva zmysel tradičný šálka kávy po jedle môže mierne povzbudiť trávenie ťažšieho obeda. Okrem toho káva tiež urýchľuje črevnú motilitu, teda pohyby čriev. Výskumy ukazujú, že dokáže stimulovať “posun” potravy hrubým črevom podobne ako jedlo, a až o 23% viac než bezkofeínová káva či 60% viac než voda. Mimochodom, to je aj dôvod, prečo niektorí ľudia pociťujú nutkanie na toaletu krátko po vypití kávy, čo môže pomôcť pri zápche.

kava salka kavy_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Na druhej strane sa často hovorí, že káva na prázdny žalúdok škodí. Vraj spôsobuje pálenie záhy či vredy. Čo na to hovorí veda? Ukazuje sa, že u väčšiny ľudí káva v primeranom množstve nespôsobuje vážne zažívacie ťažkosti ani nalačno. Inými slovami, výskumy nenašli presvedčivý dôkaz, že by bežné pitie kávy viedlo k vredom žalúdka. Tiež treba povedať, že samotná káva nie je považovaná za hlavného vinníka pálenia záhy. Problémy väčšinou súvisia s inými faktormi ako je napríklad nezdravá strava či obezita. Samozrejme, citlivosť je individuálna.

Vstrebávanie živín

Potom je tu vstrebávanie živín. Asi by ťa to nenapadlo, ale ukazuje sa, že káva dokáže ovplyvniť vstrebávanie niektorých minerálov, hlavne železa, uvádza McGill University. Je to spôsobené tým, že v káve sa nachádzajú polyfenoly – antioxidanty, ktoré však majú schopnosť viazať sa na železo z potravy a znižovať tak jeho absorpciu v čreve. Ak vypiješ šálku kávy priamo s jedlom bohatým na železo (napríklad s mäsom či listovou zeleninou), môže sa do tela vstrebať citeľne menej tohto minerálu.

Jedna štúdia dokonca zistila, že káva znížila vstrebávanie železa z hamburgerového jedla približne o 39%. Treba ale uviesť, že účinok sa týka najmä nehemového železa z rastlinnej stravy. Zaujímavosťou je, že keď si účastníci dali kávu hodinu pred jedlom, na vstrebávanie železa to nemalo prakticky žiaden vplyv, no káva vypitá hodinu po jedle už blokovala železo podobne ako keď bola podaná priamo s jedlom. Čo to ale znamená? Ak si zdravý, tak to nepredstavuje pre teba zásadný problém, alebo ak máš rozmanitú potravu. No ak si napríklad vegetarián odkázaný na rastlinné zdroje, odporúča sa vyhnúť sa káve tesne pri jedle. Ideálne je, keď si kávu dopraješ v tomto prípade hodinu alebo dve po jedle, aby sa živiny mali čas vstrebať.

Účinok kofeínu a energia

Prejdime teraz pravdepodobne k hlavnému dôvodu, prečo pijeme kávu. Aby nás nakopla. Tu zohráva načasovanie tiež rolu v tom, ako intenzívne kofeín pocítime. Prirodzene, keď piješ kávu hladný, resp nalačno, tak sa vstrebe rýchlejšie a pocítiš nástup energie rýchlejšie. Treba ale povedať, že absorpcia kofeínu vie u citlivejších osôb vyvolať aj prudšie účinky, napríklad nervozitu, tras či búšenie srdca​.

Naopak, keď si kávu dáš s jedlom alebo po jedle, tak efekt kofeínu nastúpi neskôr. Potrava spomalí prechod kávy tráviacim traktom a tým aj vstrebávanie kofeínu do krvného obehu​, vysvetľuje server clevelandclinic.org. Výsledkom môže byť miernejšie, pozvoľnejšie povzbudenie bez väčších výkyvov.

Keď potrebuješ rýchlo nakopnúť, tak by si si mal dať kávu nalačno, ak ti to nerobí problémy. Naopak, ak potrebuješ energiu rozložiť na dlhší čas, tak je lepšie si ju dať po jedle.

Kedy je lepšie dať si teda kávu?

Je teda lepšie dať si kávu pred alebo po jedle? Univerzálna odpoveď neexistuje, záleží od tvojho cieľa a citlivosti na kávu. Z pohľadu metabolizmu cukru a prevencie výkyvov je výhodnejšie dopriať si najprv jedlo a kofeínový šálku až potom. Čo sa týka trávenia, väčšine ľudí káva pred jedlom neublíži, no káva po jedle môže prirodzene podporiť tráviace procesy. Pri vstrebávaní živín, hlavne železa, to závisí od toho, či ho prijímaš v dostatočnom množstve. Ak ho máš nedostatok, tak by si kávu mal piť po jedle. Naopak, ak s tým nemáš problém, môžeš si ju dopriať aj pred.

Komentáre