Milovníci kávy, pozor: Toto sú najlepšie časy, kedy piť kávu, aby si z nej vyťažil maximum

Ak chceš z kávy a kofeínu vyťažiť maximum, pi ju vtedy, keď je hladina kortizolu nízka. Ide o tieto časové intervaly počas dňa.

salka kavy_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Vedel si, že káva je tretím najpopulárnejším nápojom na svete? A to hneď po vode a čaji. Denne sa skonzumuje približne 1,4 miliardy šálok kávy podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu. Niektoré odhady dokonca hovoria až o 2 miliardách šálok.
Pre mnohých z nás je šálka kávy po prebudení neoddeliteľnou súčasťou dňa. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, kedy z kávy vyťažiť maximum?

Ako funguje kofeín?

Hlavnou zložkou kávy je kofeín, ktorý je „životabudičom“. Možno sa teraz pýtaš, ako nám môže kofeín dodať energiu. V skutočnosti nám na energii nepridáva, ale skôr klame náš mozog. Kofeín totiž blokuje adenozín, čo je látka, ktorá nás robí ospalými. Adenozín je neurotransmiter (chemická látka), ktorý sa počas dňa postupne hromadí v mozgu. Čím viac ho tam je, tým viac pociťujeme únavu a ospalosť. Adenozín sa viaže na tzv. adenozínové receptory na nervových bunkách. Keď sa na ne naviaže, zníži sa aktivita neurónov a mozog dostane signál, že je čas oddychovať. Výsledkom je pocit únavy a potreba spánku.

Kofeín má ale veľmi podobnú chemickú štruktúru ako adenozín. A práve v tom je jeho trik. Kofeín sa naviaže na adenozínové receptory, ale neaktivuje ich, správa sa ako „blokátor“. Tým pádom adenozín nemá kam „sadnúť“ a jeho účinok sa neprejaví.

Účinok kofeínu na ľudské telo je postupný

Po tom, ako si vypiješ svoju šálku kávy, asi po 20 minútach pocítiš zvýšenú bdelosť. Približne do 1 až 2 hodín dosiahne kofeín maximálnu hladinu v krvi, zvyšuje sa aktivita nervového systému a telo sa pripravuje na fyzickú činnosť. Tu už začína zrýchlenie metabolizmu a lipolýza (uvoľňovanie tukov). Po 3 až 4 hodinách je efekt na spaľovanie tukov a zvýšenú spotrebu energie najvýraznejší. Tento účinok je spôsobený tým, že kofeín stimuluje centrálny nervový systém a zvyšuje uvoľňovanie adrenalínu, ktorý podporuje rozklad tukov a ich následné využitie ako zdroja energie.

zalievana kava
Zdroj: Vedelisteze.sk

Samozrejme, s kávou by si to nemal preháňať. Vo všeobecnosti sa odporúča konzumovať najviac 400 mg kofeínu denne (čo sú približne dve až štyri šálky).

Pri nadmernej konzumácii kávy sa mozog časom prispôsobuje pravidelnému príjmu kofeínu vytváraním nových adenozínových receptorov, čo znamená, že na rovnaký účinok je potrebné stále viac kávy. Preto sa u niektorých ľudí vyvíja tolerancia a zvyšuje sa potreba ďalšieho kofeínu, aby zostali bdelí a sústredení.

Kedy je najlepší čas počas dňa dať si kávu

Prejdime ale k tomu, kedy je najlepší čas piť kávu počas dňa. Odborníci odporúčajú, že najvhodnejší čas na pitie kávy je medzi 10:00 a 12:00 dopoludnia a opäť medzi 14:00 a 17:00 popoludní. V týchto obdobiach je hladina kortizolu, stresového hormónu, prirodzene nižšia, takže káva nenaruší biologický rytmus a zabezpečí optimálny prebúdzací účinok bez negatívnych následkov. Táto rada vychádza z cirkadiánnych rytmov.

Komentáre