Nafukuje ťa a nevieš, čo s tým? Tento čaj ti môže zachrániť deň aj žalúdok

Trápi ťa nadúvanie, plynatosť alebo žalúdočné kŕče? Tieto čaje rýchlo uľavia tráveniu a zbavia ťa nepríjemných pocitov.

čaje
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nadúvanie je bežným problémom mnohých ľudí, avšak môže byť veľmi nepríjemné, najmä ak sa nám deje v spoločnosti. Tento problém môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako sú zlá výživa, nízka fyzická aktivita alebo stres. Dobrou správou je, že existujú nápoje, ktoré ti môžu pomôcť tento problém vyriešiť.

Prírodný liek na nadúvanie?

Nadúvanie, plynatosť či kŕče sú príznaky, ktoré naznačujú problém v tvojom tráviacom systéme. Tieto problémy môžu byť spôsobené menštruáciou, tehotenstvom, príjmom veľkého množstva toxických látok alebo žalúdočnými nevoľnosťami.

travenie problemy s travenim
Zdroj: Vedelisteze.sk

Väčšina z nás sa v takomto prípade chce vyhnúť chemickým liekom, ktoré by mohli ešte viac narušiť našu črevnú mikroflóru. Našťastie, v týchto prípadoch ti môže pomôcť bylinkový čaj.

Už naše staré mamy vedeli, že bylinky nám dokážu pomôcť pri rôznych ťažkostiach. Uvar si šálku čaju a nechaj uvoľniť svoje telo, ale aj myseľ.

Mätový čaj

Jedným z najúčinnejších bylinných čajov na trávenie je čaj z mäty. Vďaka tomu, že podporuje tvorbu žlče, pomáha pri trávení tukov. Taktiež znižuje podráždenie žalúdka a pálenie záhy.

caj_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Znižovať nadúvanie pomáha tým, že uvoľňuje svaly v tráviacom systéme. Portál klix.ba dopĺňa, že mäta vo svojich listoch obsahuje mentol. Ten má prirodzené vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierňovať kŕče a nepohodlie spôsobené nadúvaním.

Harmančekový čaj

Mnoho ľudí pozná harmanček kvôli jeho protizápalovým vlastnostiam. Avšak harmanček má aj upokojujúce a uvoľňujúce účinky, vďaka ktorým pomáha zmierňovať príznaky plynatosti.

Jednou z kľúčových príčin nadúvania je stres. Ten spôsobuje žalúdočné kŕče, ktoré následne môžu vyvolávať nadúvanie. Harmanček uvoľňuje žalúdočné kŕče a znižuje stres. Vďaka účinkom na tieto hlavné príčiny nadúvania pomáha riešiť celkový problém.

Harmančekový čaj sa odporúča piť pred spaním, pretože pomáha pri relaxácii a taktiež zlepšuje kvalitu spánku. Pri častom pití čaju alebo inom konzumovaní harmančeka tiež pomáha podporovať imunitný systém.

Zázvorový čaj

Určite už každý aspoň raz využil účinné látky zázvoru, najmä počas choroby. Okrem toho, že zázvor podporuje funkciu imunitného systému, dokáže pomáhať aj pri nevoľnostiach. O čom málokto vie, je, že zázvor má tráviace, protizápalové a detoxikačné účinky.

Tieto účinky zázvoru sú podmienené jeho hlavnou zložkou gingerolom. Gingerol je bioaktívna zlúčenina, ktorá pomáha pri stimulácii tráviacich enzýmov a zmierňuje nadúvanie. Zázvor alebo aspoň čaj zo zázvoru sa odporúča konzumovať aj pri silných menštruačných bolestiach. Tento prírodný liek dokáže uvoľňovať svaly a tým zmierňovať celkovú bolesť a kŕče.

Feniklový čaj

Aj keď sa fenikel väčšinou používa ako korenie, je vhodný aj na prípravu čaju. Fenikel má skvelé účinky na naše telo a pomôže nám aj pri nadúvaní. Pomáha rozptyľovať plyny z čriev a taktiež napomáha pri produkcii žlče. Práve produkcia žlče je dôležitá pre správne rozkladanie tukov. Nadúvanie je často spôsobené mliečnymi výrobkami, ktoré sa nesprávne rozkladajú kvôli nedostatku žlče.

Ak nikde nablízku nevieš kúpiť feniklový čaj, použi feniklové semienka. Drvené feniklové semienka nechaj v horúcej vode lúhovať 10 – 15 minút a následne ich sceď.

Komentáre