Nespíš dobre? Alebo dlho zaspávaš? Tento nenápadný doplnok môže zmeniť tvoj spánok k lepšiemu

Množstvo ľudí dnes bojuje s nekvalitným spánkom a častým budením. Niektoré štúdie naznačujú, že jedným z riešení by mohol byť horčík, ktorý podporuje tvorbu melatonínu, upokojuje nervy a znižuje stresový hormón kortizol.

horčik, tableta
Zdroj: Vedelisteze.sk

V dnešnej uponáhľanej dobe je čoraz viac trendy dbať o základné atribúty nášho života ako sú strava, pohyb a spánok. Deje sa to práve preto, že náš každodenný rýchly a stresujúci život nás dovádza do situácií, kedy máme problémy s hmotnosťou či spánkom.

Práve problémy so spánkom sa stali bežnou súčasťou života mnohých ľudí. Na internete koluje množstvo trikov, ako zlepšiť kvalitu spánku. Jedným z veľmi populárnych tipov je užívanie horčíka. Otázkou však zostáva, je tento hype okolo horčíka oprávnený, alebo ide len o ďalší marketingový ťah? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Horčík ako liek na spánok?

Aj keď je horčík medzi mladými ľuďmi často označovaný ako „liek na spánok“, v skutočnosti neexistuje obrovské množstvo výskumov, ktoré by jednoznačne potvrdzovali jeho účinnosť. Napriek tomu sme našli niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že doplnkový príjem horčíka môže mať pozitívny vplyv na kvalitu spánku, najmä u ľudí, ktorí trpia jeho nedostatkom.

Napríklad jedna klinická štúdia u starších dospelých s nespavosťou preukázala, že horčík zlepšil celkovú dĺžku spánku, skrátil čas zaspávania a znížil výskyt nočného prebúdzania. Ďalšie výskumy poukazujú aj na synergický účinok horčíka so zinkom a vitamínom B6 pri podpore tvorby melatonínu, hormónu zodpovedného za cyklus spánku a bdenia.

horčik, tableta
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tvorba melatonínu

Ako už bolo naznačené, výskumy ukazujú, že horčík môže nepriamo podporovať tvorbu melatonínu. Tento hormón sa prirodzene uvoľňuje po zotmení a signalizuje telu, že je čas ísť spať. Ak však telo nemá dostatok horčíka, tento proces nemusí prebiehať efektívne. Nedostatok horčíka môže narušiť biologické hodiny a spôsobiť oneskorený nástup spánku alebo častejšie nočné prebúdzanie.

Upokojuje nervový a svalový systém

Horčík v tele zohráva množstvo dôležitých funkcií. Jednou z nich je jeho vplyv na nervový systém. Viaže sa na receptory GABA (kyselina gama-aminomaslová) v mozgu, ktoré pomáhajú tlmiť nervovú aktivitu. Týmto spôsobom horčík podporuje uvoľnenie, zmierňuje úzkosť a navodzuje stav pokoja, čo je kľúčové pre pokojné zaspávanie.

horčik, tableta
Zdroj: Vedelisteze.sk

Zároveň pôsobí aj na svalový systém. Pri jeho nedostatku môže dôjsť k svalovým kŕčom, zášklbom alebo nepokojným pohybom nôh počas spánku, čo výrazne znižuje jeho kvalitu. Uvoľnené svaly prispievajú k hlbšiemu a neprerušovanému spánku.

Redukcia hladiny kortizolu

Kortizol je stresový hormón, ktorý sa prirodzene zvyšuje počas dňa a večer klesá, aby telo mohlo zaspať. Ak však trpíš chronickým stresom alebo ťa niečo rozhnevá krátko pred spaním, hladina kortizolu ostáva zvýšená, čo zhoršuje, ako už asi tušíš, schopnosť zaspať. Horčík podľa niektorých výskumov pomáha regulovať hladinu kortizolu a môže tak podporiť zaspávanie aj v stresových obdobiach.

Kedy má horčík zmysel?

Na záver treba dodať, že užívanie horčíka ako doplnku má najväčší prínos v prípadoch, keď je jeho hladina v tele nízka. Medzi bežné príznaky nedostatku patrí únava, svalové kŕče, podráždenosť, problémy so spánkom či úzkosť. V takom prípade môže doplnenie horčíka priniesť citeľné zlepšenie.

Naopak, ak máš dostatočný príjem horčíka zo stravy (napr. zo zelenej listovej zeleniny, orechov, celozrnných výrobkov či strukovín), jeho doplnkové užívanie nemusí mať výrazný efekt. Vždy je preto vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, najmä ak užívaš iné lieky alebo máš zdravotné ťažkosti.

Komentáre