Pravda o týchto malých vrecúškach! Sú jedlé, ako si veľa ľudí myslí? Odpoveď ťa asi prekvapí

Nenápadne vrecúško so silikagélom môže chrániť tvoje veci, no ak ho prehltne dieťa či pes, môže nastať problém.

Silikagelove vrecuska pohltenie vlhkosti_5
Zdroj: Vedelisteze.sk

Keď si kúpiš novú knihu, techniku či oblečenie, častokrát v krabici alebo vo vrecku od týchto predmetov nájdeš aj malé papierové alebo plastové vrecúška so suchými guľôčkami. Možno týmto vrecúškam neprikladáš veľkú váhu, no majú väčší význam, ako si myslíš. V skutočnosti práve tieto nenápadné vrecúška zo silikagélu chránia oveľa viac, než by si čakal. Čo sú tieto vrecúška a na čo slúžia?

Čo sú tieto malé vrecúška naplnené suchými guľôčkami?

Keď si kúpiš nový elektronický spotrebič, topánky, lieky alebo dokonca nejaké potraviny, často v balení nájdeš malé papierové či plastové vrecúško so suchými guľôčkami. Portál theconversation.com uvádza, že ide o vysušovadlo, ktoré odstraňuje prebytočnú vlhkosť zo vzduchu. Je dôležité počas prepravy a skladovania rôznych predmetov, pretože vlhké prostredie môže spôsobiť poškodenie rôznych častí prepravovaného materiálu.

Najbežnejším vysúšadlom je práve silikagél. Ide o malé, tvrdé guľôčky, ktoré sú vyrobené z oxidu kremičitého. Tieto guľôčky majú skvelú schopnosť pohlcovať vlhkosť z prostredia. Aj keď to znie ako zázračný spôsob, ako pohltiť vlhkosť, tieto guľôčky nefungujú ako špongia. Silikagél naväzuje len molekuly vody na svoj porézny povrch. Avšak 1 gram silikagélu môže naviazať až 40 % svojej hmotnosti vo vode. V uzavretom prostredí krabice tak dokáže znížiť vlhkosť a chrániť obsah balenia pred poškodením.

Je silikagél jedlý?

Aj keď sa tieto vrecúška často nachádzajú v krabici pri elektronike či topánkach, niekedy sa k nám dostanú aj spolu s jedlom. Preto sa niektorí ľudia domnievajú, že toto vrecúško by mohlo byť jedlé. Už pri pohľade naň si môžeš všimnúť, že je na ňom veľkými písmenami napísané „nejesť“. Aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí majú potrebu tieto guľôčky ochutnať.

Silikagelove vrecuska pohltenie vlhkosti_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Aj keď je na vrecúšku jasne napísané, že ho nemáš jesť, jeho obsah nie je toxický. Podľa zdravotníckych odborníkov je väčšina kremičitých guľôčok v týchto vreckách netoxická a nepredstavuje pre telo také riziko ako napríklad kremičitý prach. Avšak tieto guľôčky predstavujú nebezpečenstvo udusenia. To je dostatočný dôvod na to, aby si ich ty ani nikto iný nepokúšal jesť.

Ak sa predsa len stane, že takéto silikagélové vrecúško prehltneš, nemusíš sa hneď báť. Vo väčšine prípadov prejdú guľôčky tvojím tráviacim traktom takmer bezo zmeny. U malých detí či ľudí s citlivým žalúdkom však hrozí nielen udusenie, ale aj podráždenie žalúdka. Mimoriadne si dávaj pozor na silikagély, ktoré obsahujú farbivá. Niektoré z nich môžu byť toxické.

A čo ak to zje pes alebo dieťa?

Aj keď sa vo väčšine prípadov pri zjedení bezfarebných silikagélov nič vážne nestane, je dôležité sledovať príznaky v najbližších dňoch. Ak človek alebo domáci miláčik zvracia, trpí nevoľnosťou, má bolesti brucha či iné ťažkosti, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Komentáre