Striháš si chĺpky v nose? Ani netušíš, aké to môže mať pre teba následky. Pozri sa, prečo by si to nemal nikdy robiť

chlpy v nose stop
Zdroj: Anne Kroiß z Pixabay

Každý z nás sa nejakým spôsobom stará o svoj výzor. Niekto viac, druhý zas menej. Rovnako často sa staráme aj o svoje časti tela. Napríklad, také čistenie ušného mazu sa neodporúča. Ten totiž pomáha udržať pokožku vo vnútri ucha zdravú a vlhkú. Zároveň, ak si ucho čistíš s paličkou s vatou, tak viac ušného mazu zatlačíš dno ako ho dostaneš von.

Ďalšia časť tela, o ktorú sa zvykneme starať o čosi viac, je nos. Konkrétne odstraňujeme z neho chlpy.

Striháš si chlpy v nose?

Ak si aj ty striháš chlpy v nose, možno by si mal s tým prestať. Tieto chlpy majú totiž pomerne dôležitý význam a ich odstránením si viac škodíš, než pomáhaš, približuje zackdfilms na sociálnej sieti Instagram.sk.

Možno sa teraz pýtaš, prečo je to problém. Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.

Nos
Zdroj: Anne Kroiß z Pixabay

Prečo by si si nemal strihať chlpy v nose

„Väčšina ľudí jednoducho pokračuje a vytrháva si nechcené chĺpky z nosa, ale mal by si to skutočne robiť?“, hovorí zackdfilms.

Krátka odpoveď na otázku vyššie znie, že nie, nemal by si to robiť.

Strihanie chlpov v nose nie je dobré pre tvoje zdravie. Ako môžeš vidieť na simulácii nižšie, tak odstránením chĺpkov, odstraňuješ aj bariéru, ktorá ťa chráni. Doslova ide o bariéru, ktorá bráni rôznym nečistotám či baktériám, aby ti vnikli do tela.

„Tieto chĺpky v skutočnosti fungujú ako filter, ktorý bráni škodlivým dráždivým látkam vniknúť do tvojho nosového priechodu a ich vytrhnutím sa odstráni tento filter, čo umožní baktériám voľne prúdiť do tvojho dýchacieho systému.“, vysvetľuje. „V zriedkavých prípadoch môžu tieto baktérie cestovať z nosa do mozgu a spôsobiť vážne komplikácie,“ dopĺňa.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zack D. Films (@zackdfilms)

V nose máš dva typy chĺpkov

Inými slovami, chĺpky v nose majú dôležitú ochrannú funkciu pre dýchacie cesty. Mimochodom, vedel si, že v nose máš dva typy chĺpkov? Veľké nosové chĺpky (vibrissae) sú viditeľné pri pohľade do nosovej dierky. Ich úlohou je zachytávať väčšie častice, ako sú prach, peľ alebo nečistoty, a brániť im v preniknutí hlbšie do dýchacieho systému.

Mikroskopické riasy (cilia) sú menšie a nachádzajú sa v celom dýchacom systéme, od nosa až po priedušky. Ich úlohou je pohybovať hlienom a zachytenými škodlivými časticami smerom von z tela. Tento proces pomáha čistiť dýchacie cesty a zabraňuje infekciám.

Komentáre