Väčšina ľudí nevie, ako správne nabíjať telefón. Robia chyby, ktoré spôsobujú, že batéria prestane fungovať skôr, než by mala

Myslíš si, že vieš správne nabíjať telefón? Mnohé bežné zlozvyky vedú k fyzickému poškodeniu batérie.

nabijanie smartfonu_2.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nabíjanie telefónu sa môže zdať ako jednoduchá vec, v skutočnosti je to ale o niečo komplikovanejšie. Dôvod je jednoduchý, batéria telefónu je spotrebná vec a nesprávnym nabíjaním ju môžeš rýchlejšie opotrebovať.

Keď pripojíš smartfón k nabíjačke, elektrický prúd zo zásuvky prechádza cez nabíjačku a kábel do batérie. Táto batéria má dve elektródy, kladnú (katódu) a zápornú (anódu), medzi ktorými sa pohybujú lítiové ióny cez elektrolyt (tekutinu alebo gél vo vnútri batérie). Pri nabíjaní sa lítiové ióny presúvajú z katódy na anódu a tam sa „ukladajú“, čím batéria uchováva energiu. Keď telefón používaš, proces sa obráti, ióny sa vracajú späť na katódu a pritom vytvárajú elektrický prúd, ktorý napája telefón.

Keď telefón často nabíjaš nesprávne, narúšaš stabilitu chemických procesov v batérii. Tým sa môžu lítiové ióny ukladať nerovnomerne, vytvárajú sa neželané usadeniny alebo sa poškodzuje elektrolyt, čím sa znižuje kapacita batérie. Časom to vedie k tomu, že batéria sa nabíja pomalšie, vybíja rýchlejšie a môže sa aj fyzicky nafúknuť. Batéria tak stráca účinnosť a môže sa stať aj nebezpečnou.

Prejdime ale k častým chybám, ktoré robí väčšina ľudí pri nabíjaní telefónu, a pravdepodobne ich robíš aj ty.

Ako správne nabíjať telefón

Pravidlo 20 % – 80 %

Pravdepodobne si už počul o pravidle 20 % – 80 %. Možno si hovoríš, že ide o nezmysel. Opak je ale pravdou. Technicky ide o to, že extrémne hodnoty nabitia (plné nabitie a hlboké vybitie) viac zaťažujú lítiové ióny a elektrochemické procesy vo vnútri batérie. Keď sa batéria pravidelne nabíja len do 80 % a vybíja len do 20 %, spomaľuje sa degradácia materiálov v batérii.

nabity smartfon_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak môžeš, vyber si nabíjanie cez kábel

Dnes nie je ničím výnimočným, keď telefón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. Je to pohodlné. Toto nabíjanie ale nie je ideálne. Po technickej stránke je totiž menej efektívne, počas bezdrôtového prenosu energie vzniká viac tepla ako pri klasickom nabíjaní cez kábel. Zvýšená teplota však batérii škodí, pretože narúša elektrochemickú stabilitu vo vnútri článkov a môže urýchliť ich opotrebovanie. Ak sa bezdrôtové nabíjanie používa často alebo počas noci, batéria sa zbytočne prehrieva a jej životnosť sa tým skracuje.

Vystavuješ telefón vysokým teplotám

Pri teplotách ešte zostaneme. Pri nabíjaní vzniká teplo a ako sme vyššie spomínali, to tvojej batérii nijako neprispieva k dobru. Práve naopak. Vo všeobecnosti vysoké teploty urýchľujú chemické procesy vo vnútri batérie, čo vedie ku skoršej degradácii. Preto by si sa mal vyhýbať nabíjaniu telefónu napríklad na palubnej doske auta, v blízkosti zdroja tepla a podobne.

Rovnako sa vyhýbaj ultra rýchlemu nabíjaniu

Pri teplotách ešte zostaneme, a to konkrétne pri obľúbenej funkcii rýchleho nabíjania. Mal by si sa totiž vyhýbať ultra rýchlemu nabíjaniu zariadenia, ktoré neprimerane prehrieva batériu mobilu. Teploty nad 40 °C už môžu byť pre batériu škodlivé a ak dlhodobo presahujú 45 °C, dochádza k trvalému zhoršeniu jej kapacity. Okrem samotnej batérie môžeš poškodiť aj iné komponenty telefónu, ak ich pravidelne vystavuješ vysokým teplotám.

Nechávaš telefón stále pripojený k nabíjačke

Mnohí nechávajú telefón nabíjať cez noc, aj keď je už dávno na 100 %. Moderné telefóny síce vedia nabíjanie prerušiť, ale stále dochádza k tzv. „udržiavaciemu nabíjaniu“. To znamená, že keď batéria trochu klesne, nabíjačka ju znova dobije, a takto sa to opakuje celú noc. Tento cyklus spôsobuje drobné, ale časté elektrochemické zmeny, ktoré urýchľujú opotrebenie batérie.

kábel nabijacka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Používaš neoriginálne alebo nekvalitné nabíjačky

Lacné nabíjačky bez certifikácie môžu dodávať nestabilný alebo príliš vysoký prúd, čo batériu zaťažuje. Okrem toho nemusia mať kvalitné ochrany proti prehriatiu či prepätiu, čo môže spôsobiť nielen poškodenie batérie, ale aj samotného telefónu. Kvalitná nabíjačka reguluje prúd presne tak, ako to výrobca telefónu očakáva.

USB kabel nabijaci
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nabíjaš a zároveň telefón intenzívne používaš

V neposlednom rade treba povedať, že ak počas nabíjania hráš hry, natáčaš videá alebo používaš náročné aplikácie, telefón sa môže prehrievať dvojnásobne, batéria sa totiž zároveň nabíja aj vybíja. Tento súbeh dvoch protichodných procesov spôsobuje vysokú tepelnú a chemickú záťaž. V dôsledku toho môže batéria rýchlejšie degradovať a zároveň sa zvyšuje riziko poškodenia ďalších komponentov.

Komentáre