Vedkyňa prezradila, kedy by si nemal piť kávu. V tomto čase je podľa nej „neužitočná“
Vedkyňa priblížila, že pitie kávy krátko po prebudení nie je vhodné. Narušuje to totiž hladinu kortizolu. Prvú šálku odporúča dať si v tomto čase.
Nie je žiadnym tajomstvom, že káva má na ľudské telo pozitívny vplyv. Treba ju však vedieť piť s mierou a v správny čas, ak chceš z nej vyťažiť maximum. Rovnako je dôležitá aj jej príprava, ako odhalila nedávna štúdia vedcov z Uppsalskej univerzity v spolupráci s Chalmersovou technickou univerzitou.
Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému, ktorú dala do pozornosti výskumníčka Dr. Nina Rzechorzek z Cambridgeskej univerzity. Tá poukázala na to, že nie je jedno, kedy piješ kávu. Hovorí, že jej pitie v určitom čase môže byť „neužitočné“, upozorňuje server express.co.uk.
Kofeín môže narušiť hladinu kortizolu
Podľa Niny je pitie kávy v skorých ranných hodinách nevhodné a to hlavne skoro po tom, ako sa prebudíš. Možno sa teraz pýtaš na dôvod, keďže začínaš deň šálkou kávy. Dôvodom sú hormóny, konkrétne kortizol. Ak nevieš, čo to je, tak ide o stresový hormón, ktorý sa prirodzene produkuje po tom, ako sa prebudíš. Tento hormón je prirodzene na vrchole približne 30 až 45 minút po tom, ako sa prebudíš.
Po tomto rannom vrchole začína hladina kortizolu postupne klesať počas dňa. Pokles je pomalý, ale stabilný, pričom najnižšie hodnoty bývajú večer a v noci, približne medzi 20:00 a polnocou.
Problémom je, že keď si dáš kávu po prebudení, resp. v priebehu prvej hodiny, stimuluje to centrálny nervový systém a zvyšuje bdelosť, dostaneš „dvojitý zásah“ v podobe kortizolu a kofeínu.
Namiesto hladkého prebudenia príde príliš prudká stimulácia, ktorá môže byť kontraproduktívna. Ak pravidelne piješ kávu, keď máš prirodzene vysoký kortizol, telo si zvykne, že dostáva externý stimul. To môže spôsobiť, že sa tvoje telo stane menej citlivé na kofeín. Teda budeš potrebovať silnejšiu dávku, aby si pocítil rovnaký účinok. Dlhodobo to môže viesť k závislosti na kofeíne, pretože prirodzený systém bdelosti sa oslabuje.
Okrem toho kofeín môže narušiť cirkadiánny rytmus, teda tvoj prirodzený denný cyklus hormónov. Telo môže prestať efektívne produkovať kortizol, keď ho potrebuje, pretože sa „spolieha“, že kofeín to spraví zaň. Vo finále to môže ovplyvniť kvalitu spánku, úroveň stresu a celkovú hormonálnu rovnováhu.
Kedy by si si mal dať prvú šálku kávy?
Rzechorzek preto odporúča počkať aspoň 60 minút po prebudení, kým si dáš prvú kávu. Vtedy totiž kortizol začína prirodzene klesať a kofeín tak môže prevziať úlohu povzbudzovača.
„Čo sa týka ideálneho času na prvú kávu, často siahneme po kanvici hneď po zobudení. Ideálne by však bolo počkať hodinu po prebudení, aby ste skutočne pocítili výhody.“
Komentáre