Veľká noc: Vieš, kde sa vzal zvyk šibania dievčat a prečo ich vlastne šibeme? Budeš sa čudovať

Vieš, kde je šibačka bežná tradícia a kde o nej v živote nepočuli? Ukrajina, Rakúsko a iné krajiny oslavujú Veľkú noc úplne inak než my.

velka noc sibanie_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Veľkonočné sviatky patria medzi jedny z najvýznamnejších náboženských sviatkov v roku. V kresťanskej tradícii je Veľká noc oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Podľa Biblie bol Ježiš ukrižovaný na Veľký piatok a na tretí deň, teda v nedeľu, vstal z mŕtvych. Týmto činom porazil smrť a priniesol ľuďom nádej na večný život. Veľkonočné sviatky tak symbolizujú víťazstvo života nad smrťou, odpustenie, nádej a nový začiatok. Pre veriacich sú dokonca dôležitejšie než Vianoce.

Popri duchovnom význame sa však s týmito sviatkami spája aj množstvo ľudových tradícií, ktoré majú často korene ešte v pohanských zvykoch. Jedným z nich je aj takzvaná „šibačka“, jediný deň v roku, kedy môžu muži „vyšvácať“ korbáčom ženy a dievčatá bez toho, aby boli za to potrestaní. A čo je na tom najlepšie? Ešte za to často dostanú výslužku, vajíčko, čokoládu, alebo pohár niečoho ostrejšieho. Ale zamyslel si sa niekedy nad tým, prečo to vlastne robíme?

Prečo naše ženy šibeme?

Oslava jari a života

Ešte pred príchodom kresťanstva ľudia oslavovali príchod jari, plodnosti a znovuzrodenia prírody.  Málokoho by to dnes napadlo, ale mnohé dnešné veľkonočné symboly, ako sú maľované vajíčka, zajačiky či voda, majú pôvod práve v týchto dávnych pohanských rituáloch. Dnešná Veľká noc je tak spojením náboženských osláv a starodávnych zvykov, ktoré sa časom prelínali.

Vŕbový prút ako symbol života

Šibanie dievčat korbáčom nie je tak násilná tradícia, ako by sa mohlo zdať. Naopak, má symbolický význam. Korbáč sa tradične vyrába z čerstvých vŕbových prútov, pretože vŕba sa oddávna považovala za strom života. Verilo sa, že dotyk prútov prenáša na dievča mladosť, zdravie a plodnosť. Čím sviežejší bol korbáč, tým viac životnej energie mal „preniesť“.

Cieľom teda nikdy nebolo ublížiť dievčatám, práve naopak. Šibanie malo žene zabezpečiť krásu, zdravie a vitalitu počas celého roka.

Oblievačka ako symbol očisty

K šibaniu neodmysliteľne patrí aj oblievačka vodou. Voda je symbolom očisty a obnovy. V niektorých regiónoch sa dievčatá nechávali oblievať dokonca úmyselne, verilo sa totiž, že im to prinesie šťastie, lásku a úrodu.

Je šibačka aj za našimi hranicami? Naše tradície sú skutočne unikátne

Hoci sa šibačka najviac spája so Slovenskom a Českom, podobné zvyky nájdeme aj v iných slovanských krajinách. V Poľsku je známy „Śmigus-Dyngus“, kedy sa oblievanie vodou berie tak vážne, že sa z neho často stáva celodenná vodná vojna.

V Maďarsku zase muži ženy kropia parfumovanou vodou alebo kolínskou a recitujú pri tom krátke veršíky. Tu ale končíme, naše tradície sa v ďalších krajinách neuplatňujú.

Ak by sme sa pozreli napríklad na Ukrajinu, tak tam zvyk šibania nie je tak rozšírený a je skôr raritou. Na Ukrajine sa veľkonočné sviatky slávia najmä v duchovnom zmysle, veľmi silno je prítomná návšteva kostolov, svätenie jedla či rodinné oslavy. Ak by sme sa pozreli do Rakúska, tak tam šibačka, ako ju poznáme, neexistuje vôbec. Tieto sviatky trávia v duchu kresťanských zvykov.

Komentáre