Vieš, čo dokáže sauna s tvojím telom? Mnohí o tom netušia a pritom ide o hotový zázrak pre zdravie

Saunovanie podporuje imunitu, zlepšuje krvný obeh, pomáha telu zbavovať sa toxínov a prispieva k celkovej regenerácii.

sauna
Zdroj: HUUM z Unsplash

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej sociálnych sietí, sedavej práce a neustáleho stresu by sme nemali zabúdať nielen na svoje telo, ale ani na svoju myseľ. Mnohí ľudia si pomáhajú fyzickou aktivitou alebo vyhľadávajú liečebné pobyty, no máme tip aj pre tých, ktorí nemajú čas na dlhý oddych. Jedným z časovo aj finančne dostupných a zároveň veľmi účinných spôsobov, ako si oddýchnuť, je saunovanie.

Nevynechávaj saunu!

Saunovanie je skvelým spôsobom, ako si dopriať mentálny oddych, znížiť hladinu stresu a zároveň uvoľniť svaly či podporiť celkovú regeneráciu organizmu. Má množstvo pozitívnych účinkov na telo aj psychiku, čo potvrdzujú aj vedecké štúdie.

Jedna zo štúdií publikovaná v časopise Complementary Therapies in Medicine zistila, že respondenti, ktorí sa pravidelne saunovali, uvádzali menšiu bolesť, nižšiu úroveň úzkosti, viac energie a šťastia, lepší spánok a menej problémov s vysokým krvným tlakom. A to nie je všetko, ide len o jednu z viacerých prác, ktoré poukazujú na benefity pravidelného pobytu v saune.

Prečo sa saunovať? Tieto dôvody ťa presvedčia

Prírodná detoxikácia

Počas saunovania pôsobí na telo vysoká teplota, ktorá rozširuje cievy a podporuje lepší krvný obeh. Zlepšené prekrvenie sa týka aj pokožky, ktorá reaguje zvýšeným potením. Práve potenie je jedným z najprirodzenejších spôsobov, ako sa telo zbavuje toxínov, napríklad ťažkých kovov, zvyškov chemikálií či iných škodlivín nahromadených v organizme.

Zároveň sa otvárajú póry na pokožke, čo umožňuje ich prirodzené čistenie. Výsledkom môže byť čistejšia, jemnejšia a zdravšia pleť.

Posilnenie kardiovaskulárneho systému

Podľa odborníkov z portálu Health.com môžu mať fyziologické účinky saunovania podobný efekt ako mierne cvičenie. Ako sme už spomínali, teplo rozširuje cievy a následné ochladenie po saunovaní ich opäť zužuje. Takéto „cievne cvičenie“ zlepšuje ich pružnosť a pomáha regulovať krvný tlak.

Pravidelné saunovanie tak môže znižovať riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, čo potvrdzujú aj fínske štúdie sledujúce účinky sauny na zdravie mužov v dlhodobom horizonte.

Podpora imunitného systému

Saunovanie stimuluje aj náš imunitný systém. Zvýšená telesná teplota počas pobytu v saune napodobňuje reakciu organizmu pri horúčke, čo aktivuje obranné mechanizmy tela.

Jedným z hlavných prejavov je zvýšená produkcia bielych krviniek, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti vírusom, baktériám a iným patogénom. V kombinácii s rýchlejším krvným obehom to znamená rýchlejšiu reakciu imunitného systému na potenciálne hrozby.

Psychická pohoda a kvalitný oddych

Sauna nie je len o fyzickom zdraví. Pobyt v nej poskytuje ideálny priestor na mentálny oddych, vypnutie od vonkajších podnetov a načerpanie nových síl. Teplo, ticho a intimita tohto prostredia navodzujú stav pokoja a relaxácie.

Počas stresu produkuje telo kortizol – stresový hormón, ktorý má pri dlhodobom pôsobení negatívny vplyv na mnohé telesné funkcie. Saunovanie dokáže hladinu kortizolu znížiť a zároveň podporuje uvoľňovanie hormónov šťastia, ako sú  napríklad endorfíny, serotonín či dopamín.

Komentáre