Vieš, čo má spoločné rozchod s partnerom a detox od drog? Viac, než si myslíš

Rozchod nebolí len srdce, ale aj mozog. Veda potvrdzuje, že strata partnera pôsobí na naše telo ako skutočný drogový detox.

laska cez telefon smartfon
Zdroj: Vedelisteze.sk

V dnešnej dobe je hľadanie si spriaznenej duše o čosi jednoduchšie ako kedysi, pretože mnoho ľudí sa spoznáva cez sociálne siete. Práve tie však dokážu ľudí nielen spojiť, ale aj rozdeliť. Aj preto už takmer každý človek aspoň raz zažil rozchod. Táto nemilá a veľmi emocionálna situácia v sebe ukrýva omnoho viac procesov, než si väčšina z nás uvedomuje.

Aj keď z rôznych strán počúvame, aké sú rozchody ťažké, že ľudia cítia bolesť či prázdnotu, veda tvrdí, že to celé je ešte horšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Rozchod ako drogový detox

Rozchod patrí medzi najintenzívnejšie psychické zážitky, aké môže človek prežiť. Mnohí ho opisujú ako jednu z najťažších skúseností v živote. Aj keď sa tieto slová môžu zdať prehnané, viaceré výskumy ukazujú, že nejde len o metaforu. Vedci zistili, že náš mozog reaguje na rozchod podobne, ako keď prechádza odvykaním od drogovej závislosti.

Čo sa deje s naším mozgom, keď sme zamilovaní?

Určite už každý z nás zažil ten pocit, keď je zamilovaný. Romantická láska nie je len emócia, ale aj súbor biologických reakcií, ktoré v našom tele prebiehajú. V tomto stave sa náš mozog nachádza v eufórii a náš mozog nás odmeňuje množstvom chemických látok.

Mozog pri láske vyplavuje najmä dopamín, serotonín, oxytocín a vazopresín. Tieto hormóny sú zodpovedné za pocity šťastia, lásky, odmeny a motivácie. Vďaka nim sa cítime povznesene, euforicky a silne naviazaní na druhú osobu. Tento chemický jav je tak výrazný, že sa romantická láska prirovnáva k prirodzenej forme závislosti.

Čo sa deje s naším mozgom, keď sa láska skončí?

Keď počas silného zamilovania príde k rozchodu, náš mozog zažíva náhly kolaps dopamínového systému. Obrazne povedané, človek stratí svoju dávku, podobne ako pri detoxikácii od drog. V tomto kontexte môže aj obyčajná správa od bývalého partnera predstavovať určitú formu recidívy. Preto je vhodné odstrániť všetky predmety a spomienky, ktoré súvisia s danou osobou.

Okrem kolapsu dopamínového systému a vyplavovania oxytocínu dochádza pri rozchode k výraznej aktivácii osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky. Stresový hormón kortizol sa vo vysokej miere uvoľňuje do krvného obehu, čo môže viesť k pocitom únavy, nespavosti či oslabenému imunitnému systému. Zároveň sa zvyšuje hladina noradrenalínu, ktorý v mozgu zosilňuje vnemy hrozby a napätia.

Ak ale počas rozchodu začneme robiť niečo nové, napríklad cestujeme alebo spoznávame nové miesta, mozog znovu aktivuje dopamínový systém. Tým si vytvára nové, zdravšie zdroje odmien.

Zaujímavosťou tiež je, že podľa štúdie publikovanej v Journal of Experimental Psychology, aj vedomé presviedčanie sa, že „už nie som zamilovaný“, môže pomôcť urýchliť emocionálne zotavenie. Mozog je totiž do istej miery ovplyvniteľný aj vlastným presvedčením a opakovanými myšlienkami.

Rozchod nie je prejavom slabosti. Ide o skutočnú zmenu, ktorá zasahuje naše emócie, pocity, ale aj fyziologické a biologické procesy v tele. Náš mozog v tom čase prechádza chaotickým obdobím plným hormonálnych výkyvov a emocionálnych otrasov, z ktorých sa musí spamätať. Preto si dopraj čas pre seba. Pomôže to nielen tvojej duši, ale aj tvojmu mozgu rýchlejšie sa zotaviť z tejto závislosti.

Komentáre