Vieš, čo znamená toto drobné číslo pri ikone Wi-Fi? Väčšina ľudí si ho vysvetľuje nesprávne
Nevieš, prečo ti doma seká internet? Možno sa pripájaš na nesprávnu Wi-Fi.
Zle fungujúci internet môže byť frustrujúci. Určite sa ti už neraz stalo, že si sledoval film a ten sa nie a nie riadne načítať. Každých pár desiatok sekúnd sa prerušil a trvalo nejakú dobu, kým sa znova spustil. Niekedy môže byť problém v tom, že máš jednoducho nesprávne umiestnený router, napríklad v blízkosti predmetov, ktoré odrážajú Wi-Fi signál nesprávnym smerom. Napríklad v predsieni vedľa zrkadla, za televízorom a podobne.
Rovnako dôležité je povedať, že ak máš vysielač s anténami, aj to, ako sú nasmerované, ovplyvňuje kvalitu signálu. Málokto napríklad vie, že Wi-Fi signál z antén sa nešíri ako laser priamo dopredu, teda ako priamka, ale do strán v tvare takej pomyselnej šišky.
Čo znamená drobné číslo vedľa Wi-Fi ikony?
Prejdime teraz k veci, ktorú si možno ani nevšimol. Keď sa pripojíš na Wi-Fi sieť, tvoj Android telefón ti niekedy zobrazí malé číslo pri názve siete, napríklad „5“ alebo „2.4“. Mnoho ľudí si myslí, že ide o generáciu Wi-Fi, no v skutočnosti ide o frekvenčné pásmo, na ktorom si pripojený.
Číslo „5“ znamená, že používaš 5 GHz Wi-Fi. Číslo „2,4“ znamená, že si na 2,4 GHz Wi-Fi. Tieto čísla samy osebe nehovoria veľa o kvalite siete. Majú totiž rôzne výhody a nevýhody a používajú sa v rôznych situáciách. Dôvodom je, že majú odlišné vlastnosti. Nie je to teda o tom, že väčšie číslo sa rovná výkonnejšia sieť. Každá frekvencia má svoje za a proti.
Aké výhody a nevýhody má 5 GHz Wi-Fi
Prejdime k rozdielom medzi týmito dvoma typmi Wi-Fi. Začnime výhodami. 5 GHz Wi-Fi poskytuje vyššiu rýchlosť internetu, takže sa hodí najmä na činnosti, ktoré spotrebúvajú veľa dát. Napríklad, ak si chceš pozrieť film vo vysokom rozlíšení, ako je 4K, alebo hráš online hry, 5 GHz sieť ti poskytne rýchlejšie a plynulejšie pripojenie.
Okrem toho táto frekvencia ponúka viac kanálov a vďaka tomu je menej náchylná na rušenie v porovnaní s 2,4 GHz.
Problémom však je, že zle prechádza cez prekážky a dosahuje kratší signál. Predstav si, že prejdeš z miestnosti, kde máš vysielač, do druhej. Spolu s prechodom do druhej miestnosti, ti poklesne aj kvalita internetu. Znamená to, že túto Wi-Fi sieť sa oplatí používať v priestoroch, ktoré nie sú členité. Ideálne, ak si v jednej miestnosti s vysielačom.
Aké výhody a nevýhody má 2.4 GHz Wi-Fi
Naopak, 2,4 GHz má hlavnú výhodu v tom, že dosiahne aj do kútov tvojej domácnosti. Dokáže prejsť dokonca aj cez steny a podlahy.
Má však aj viacero nevýhod. Tento typ siete je pomalší a častejšie býva rušený inými signálmi, napríklad z mikrovlnky, susedovej Wi-Fi a podobne.
Tiež ponúka menej kanálov, čo v praxi znamená, že nezvládne obsluhovať tak veľa zariadení naraz. Predstaviť si to môžeš ako diaľnicu, kde sa tvorí zápcha a spolu s tým sa autá pohybujú pomalšie. Aby sme to zhrnuli, hlavnou výhodou je dosah signálu, negatívami sú pomalšie rýchlosti a väčšia náchylnosť na rušenie inými zariadeniami s podobnou frekvenciou.
Ak číslo 5 alebo 2,4 nevidíš, v nastaveniach mobilu, konkrétne v nastaveniach Wi-Fi, si môžeš pozrieť, ku ktorému typu siete si pripojený.
Aby sme to teda zhodnotili, ak si blízko routera a chceš rýchly internet na sledovanie filmov, hranie hier alebo sťahovanie veľkých súborov, pripoj sa na 5 GHz Wi-Fi. Ak si ďalej od routera, napríklad v inej izbe alebo za viacerými stenami, bude spoľahlivejšia 2,4 GHz sieť. Tá síce nie je taká rýchla, ale má lepší dosah. Najlepšie je vybrať si sieť podľa toho, kde sa nachádzaš a čo práve robíš.
Komentáre