Vnímajú psychopati bolesť inak? Odpoveď ťa prekvapí!

Psychopati vnímajú vlastnú bolesť odlišne, čo ovplyvňuje aj ich nízku mieru empatie voči bolesti iných ľudí.

psychopat neciti bolest_1
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Bolesť je pre väčšinu ľudí jasným signálom, že niečo nie je v poriadku. Na bolesť nereaguje len naše telo, ale aj myseľ, ktorá ju vníma, a naše emócie, ktoré ešte viac prehlbujú zážitok utrpenia. Možno zostaneš prekvapený, ale u niektorých ľudí to tak nefunguje.

Psychopatiu si aj kvôli rôznym kriminálnym filmom spájame s vrahmi a zločincami. Práve z týchto kriminálnych príbehov poznáme psychopatov ako ľudí s emocionálnou odolnosťou a odlišnými reakciami na strach či stres. Ako sa však správa telo a myseľ týchto ľudí, keď cítia bolesť?

bolest hlavy_1
Zdroj: Resume Genius on Unsplash, úprava Vedelisteze.sk

Psychopatické črty

Psychopatické črty sú posudzované podľa spektra psychopatických vlastností. Všetci máme nejakú úroveň tohto spektra, ale na to, aby sme boli posudzovaní ako psychopati, by sme museli preukazovať vysoké hodnoty tohto spektra.

Ľudia, ktorí sú v tomto spektre vyššie, zvyčajne vykazujú vyššiu toleranciu bolesti. Portál theconversation.com uvádza, že takáto tolerancia sa následne odráža aj vo fyziológii človeka. Výskum dokázal, že ľudia s vyššími psychopatickými črtami vykazujú nižšiu mozgovú aktivitu pri tlakovej bolesti.

V tomto výskume boli skúmaní ľudia s rôznymi úrovňami psychopatie a ich reakcie na bolesť. Pomocou stlačeného vzduchu vytvárali tlak na malú kruhovú sondu, ktorá tlačila na necht účastníkov. Takto skúmali vplyv na tlakovú bolesť účastníkov rôznej úrovne spektra.

Následne merali ich reakcie na základe odpovedí potu. Takáto reakcia sa nazýva odozva kožnej vodivosti, ktorá zvyšuje produkciu potu. Zistili, že účastníci výskumu, ktorí mali vysokú úroveň psychopatie, spracovali bolesť inak ako ľudia, ktorí boli na nižšej úrovni spektra.

Interpretácia bolesti u psychopatov

Pri tomto výskume zistili, že telo všetkých účastníkov vytváralo podobné odozvy kožnej vodivosti. No účastníci, ktorí boli na vyššom spektre, interpretovali túto bolesť ako slabšiu ako ostatní. To vysvetľuje, prečo sú psychopati tak agresívni a viac riskujú, keďže nepoznajú rovnaký pocit bolesti ako ostatní.

Psychopati nespájajú bolesť so strachom alebo trestom. Ako sme už uviedli, telo síce reaguje rovnako, ale myseľ vníma pocit bolesti aj strachu inak.

Empatia k bolesti iným

V spomínanom výskume odtestovali aj reakciu účastníkov na bolesť iných ľudí. Testovali to tak, že účastníkom ukazovali obrázky, ako je ruka uväznená vo dverách alebo bosá noha šliape na sklo. Výskum ukázal, že ľudia s vyšším stupňom psychopatie vykazujú menšiu úroveň fyziologickej reakcie na tieto podnety.

Tu sa zistilo, že títo ľudia reagujú na bolesť iného človeka odlišne nielen mysľou, ale aj fyzickými prejavmi. Nielenže vykazovali nižšie potné reakcie pri prezeraní bolesti iných ľudí, ale zaznamenali aj menej empatie.

Výskumníci však podotýkajú, že táto nižšia empatia nemusí byť vedomá. Súvisí s nižšou úrovňou mozgovej aktivity na tieto podnety. Taktiež môže byť ovplyvnená vlastným vnímaním bolesti. To znamená, že ak vlastnú bolesť cítia slabšie, domnievajú sa, že aj ostatní ju cítia rovnako.

Komentáre