Dermatológ varuje, prečo by si nikdy nemal ísť spať s mokrými vlasmi. O tomto by si mal vedieť!

Spanie s mokrými vlasmi môže spôsobiť lámanie vlasov, podráždenie pokožky hlavy či dokonca plesne na vankúši.

spánok
Zdroj: Vedelisteze.sk

Večerná sprcha patrí medzi každodenné rituály väčšiny z nás. Okrem toho, že nám prináša príjemné uvoľnenie a môže podporiť našu imunitu, jej hlavný význam je zbavenie sa baktérií a nečistôt, ktoré sme na svoje telo nazbierali počas dňa.

Pri umývaní nášho tela si vyhradíme čas aj na umytie vlasov. Ale oplatí sa nám umývať vlasy, keď si následne ľahneme spať s mokrou hlavou? Rozmýšľal si niekedy nad tým, či je vhodné ísť späť s mokrými vlasmi a prípadne, či to predstavuje nejaký problém? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.

Prečo neisť spať s mokrými vlasmi?

Určite si už počul o tom, že by si si vlasy pred spaním mal osušiť. Robíš to ale? Mnoho ľudí túto radu neberie vážne. Vyfénovanie alebo pri kratších vlasoch poriadne vysušenie suchým uterákom ti pomôže predísť rôznym rizikám.

fénovanie
Zdroj: Vedelisteze.sk

Poškodenie vlasov

Dermatológ pre portál self.com uvádza, že jedným z hlavných rizík spania s mokrými vlasmi je lámanie a poškodenie vlasov. Pri umývaní vlasov sa pôsobením vody dočasne otvorí vonkajšia ochranná vrstva vlasov. Počas tohto otvorenia sa vlasy natiahnu a v dôsledku toho sa ľahšie lámu. Ešte viac sú vlasy namáhané pri trení o vankúš, keď sa v noci prehadzuješ v posteli.

Tvoje vlasy sú ešte náchylnejšie na takéto lámanie práve vtedy, ak sú farbené alebo inak chemicky upravované. Ak teda chceš predísť lámaniu vlasov, mal by si si ich pred spaním vysušiť. Ak máš dlhšie vlasy a výnimočne nemáš žiadnu možnosť vysušenia vlasov, aspoň ich zapleť do vrkoča, aby sa netreli o obliečku vankúša.

Tiež treba povedať, že chronicky vlhká pokožka hlavy z opakovaného spania s mokrými vlasmi môže narušiť kožnú rovnováhu, oslabiť vlasové korienky a spôsobiť zrýchlené vypadávanie vlasov.

vypadavanie vlasov jesen
Zdroj: Phimchanok Srisuriyamart z Pixabay

Okrem iného, keď si líhaš s mokrými vlasmi, vedie to k tomu, že sa vlasy ráno „pokrčia“ alebo vytvoria nežiaduce tvary, ktoré sú ťažko upraviteľné. To môže skomplikovať ranné česanie alebo žehlenie vlasov.

Poškodenie pokožky hlavy

Ešte najpríjemnejším rizikom, ako je lámanie vlasov, je podráždenie pokožky hlavy. Vlhké prostredie vlasov podporuje tvorbu a rast baktérií či plesní. Premnoženie týchto mikroorganizmov vedie k svrbeniu, lupinám alebo dokonca k infekciám, ako je kvasinková dermatitída. Tieto problémy sa môžu opakovať a zhoršovať najmä ak pravidelne spíš s mokrými vlasmi.

Plesnivé vankúše

Určite nikto z nás nechce mať pleseň na vankúši, kde si každý večer kladie svoju hlavu a tvár. Ak si opakovane líhaš s mokrými vlasmi do postele, obliečky nasávajú vlhkosť z tvojich vlasov. Ako sme už spomínali, vlhké prostredie vytvára ideálne podmienky pre množenie sa baktérií a plesní.

nabijanie telefonu pod vankusom_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Nielen že to skracuje životnosť vankúša, ale taktiež to vplýva na tvoje telo. Tieto baktérie sa trením prenášajú na tvoju pokožku. Taktiež ich počas spánku vdychuješ, čo vážne ovplyvňuje tvoje dýchacie cesty.

Podľa niektorých štúdií sa na vlhkom vankúši môžu objaviť plesne už po 2 až 3 nociach, ak sa neustále vystavuje vlhkosti z mokrých vlasov.

Čo robiť, ak musím ísť spať s mokrými vlasmi?

Spať s mokrými vlasmi nie je vylúčené. Ak je to výnimočná situácia, tak ti to nemôže ani ublížiť. V každom prípade opakované spanie s mokrými vlasmi má svoje riziká, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Ak sa ale opakovanému spaniu s mokrou hlavou z nejakého dôvodu nevieš vyhnúť, pokús sa aspoň minimalizovať riziko zdravotných problémov.

Pred spaním si vlasy čo najviac osuš. Ak máš na to čas, nechaj ich aspoň trochu preschnúť na vzduchu predtým, ako pôjdeš spať. Investuj do hodvábnej alebo saténovej obliečky, o ktorú sa vlasy menej trú. Taktiež môžeš siahnuť aj po hodvábnej či saténovej ochrannej čiapke na vlasy. Tá slúži na ochranu vlasov počas spania.

Komentáre