Keď zdieľaš fotky z mobilu, nevedomky prezrádzaš aj svoju polohu. Túto funkciu si radšej hneď vypni!
Fotografie ukladajú aj údaje o tom, kde a kedy boli vytvorené. Ak tieto informácie neodstrániš, môžeš prezradiť svoju polohu úplne cudzím ľuďom.
Súkromie na internete je čoraz viac diskutovanou témou. Prispievajú k tomu rôzne úniky údajov z online služieb, kybernetické útoky na používateľov a podobne. Málokto si uvedomuje, že to, čo raz nahráme na internet, tam zostane už navždy. Ktokoľvek môže stiahnuť naše informácie, zaznamenať ich a ak sa raz stanú súčasťou úniku dát, je nemožné ich dostať z kybernetického priestoru preč.
Možno aj ty si vypisuješ s rôznymi ľuďmi na internete. Častokrát aj s takými, ktorých riadne nepoznáš. Málokoho by ale napadlo, že to, čo zdieľaš, sa dá ľahko zneužiť, a to obzvlášť vtedy, ak zdieľaš informácie s neznámou osobou. Ak si s niekým vypisuješ, mal by si preto dobre zvážiť, či mu napríklad pošleš fotografiu, bez ohľadu na to, čo je na nej. Dôvodom je, že častokrát sa z nej dá vyčítať, kde bola vytvorená, napríklad u teba doma.
V poslednom období sa technika „reverse location guessing“ stala pomerne populárnou. Vo svojej podstate ide o hádanie miesta, kde bola fotografia vytvorená, na základe znakov z nej. Táto metóda si doposiaľ vyžadovala pomerne veľa času, no to sa zmenilo nástupom umelej inteligencie. Dnes sú viaceré modely, ako napríklad ChatGPT, schopné odhadnúť lokalitu, kde bola fotografia vytvorená, s pomerne veľkou presnosťou.
Ako odstrániť polohu, kde bola fotografia vytvorená
Niektoré funkcie telefónu však dokážu toto hádanie, kde bola fotografia vytvorená, ešte viac zjednodušiť. Aby sme boli presní, nie zjednodušiť, ale rovno povedať, kde bola vyhotovená. Asi sa teraz pýtaš, ako to celé funguje. Keď si odfotíš nejaký obrázok na telefóne, tak sa okrem samotnej fotky do súboru uložia aj rôzne technické údaje. Volajú sa metadata alebo presnejšie EXIF údaje. Tieto údaje sa ukladajú priamo do súboru s fotografiou, čiže napríklad do .jpg a hoci nie sú viditeľné ako súčasť obrázka, ale ak vieš, kde hľadať, dajú sa zobraziť.
Možno si o tom nevedel, ale v prípade mnohých telefónov predvolená aplikácia fotoaparátu zaznamenáva, kde boli fotografie vytvorené. Tieto údaje sa do fotiek ukladajú. Vďaka tomu si môžeš napríklad pozrieť v aplikácii Galéria fotky podľa miesta, kde boli vytvorené.
Problémom je, že ak odošleš takúto fotografiu bez toho, aby si tieto údaje odstránil, prezradíš svoju polohu osobe na druhej strane.
V aplikácii Galéria polohu odstrániš tak, že si otvoríš fotografiu a potiahneš prstom smerom hore zdola. Potom klikni na možnosť Upraviť a následne odstráň polohu. Fotku môžeš potom zdieľať.
Keď takto odstrániš polohu, osoba na druhej strane nebude vedieť z popisu fotografie vyčítať, kde bola vytvorená.
Takto vypneš ukladanie polohy do fotografií
Môžeš to ale aj automatizovať a nastaviť si, aby sa do fotografií neukladali informácie o polohe. V prípade aplikácie Fotoaparát otvor nastavenia a na karte Všeobecné vypni lokalizačné služby.
Postup vyššie sa môže mierne líšiť v závislosti od modelu telefónu, prípadne aplikácií, ktoré používaš. Tieto funkcie by si ale nemal opomenúť, a to hlavne vtedy, ak posielaš fotografie ľuďom, ktorým nedôveruješ na sto percent.
Komentáre