„Nečítaj zblízka! Nečítaj potme, pokazíš si oči a budeš musieť nosiť okuliare.“ Je to pravda alebo mýtus?

Počul si už, že čítanie pri zlom svetle ti môže pokaziť oči? Odborníci sa na túto tému pozreli bližšie a výsledky môžu niekoho prekvapiť.

oci zrak_titulka
Zdroj: pixabay.com (3534679)

Hádam každý z nás už aspoň raz v živote počul výrok: „Nečítaj tak zblízka, pretože budeš potrebovať okuliare!“ Alebo niečo podobné: „Nečítaj pri zlom svetle, pokazíš si oči!“ Tieto výroky sme najmä ako deti počúvali dosť často. Rodičia ich vyslovovali v dobrej viere, že chránia zrak svojich potomkov pred nevyhnutnou cestou k okuliarom. Ale zamyslel si sa niekedy nad tým, či je tento stále opakovaný výrok naozaj pravdivý? Čo ak čítanie zblízka či pri slabom svetle nie je také škodlivé, ako sme si doteraz mysleli?

Čítanie zblízka alebo pri zlom svetle poškodzuje zrak?

Mnohokrát sme počuli, že nemáme čítať pri zlom svetle alebo veľmi zblízka, pretože si tým poškodíme zrak. Nikdy nám však nikto nepovedal, prečo by to tak malo byť. A čo ak to teda nie je skutočne tak, ako nám to hovorili naši rodičia? Aj keď sa tento výrok odovzdáva z generácie na generáciu, nemusí to byť nutne pravda.

Stránka Hoaxy a podvody na svojom facebookovom účte vysvetľuje, aká je skutočná pravda. Uvádza, že hoci tento názor pretrváva celé generácie a mnohí rodičia sa domnievajú, že nesprávne osvetlenie alebo priveľmi malá vzdialenosť pri čítaní môže priamo spôsobiť krátkozrakosť, nie je to tak. V skutočnosti ide o mýtus, ktorý sa nezakladá na dôkazoch.

Odkiaľ sa vzal tento mýtus?

Tento mýtus sa traduje z generácie na generáciu. Deje sa to preto, že práve vo veku, keď deti študujú na základnej škole, sa u mnohých prejavuje krátkozrakosť. Ide teda o obdobie, keď deti trávia veľa času nad knihami, učebnicami, či v dnešnej dobe aj mobilmi a počítačmi.

čitanie v aute
Zdroj: Vedelisteze.sk

Avšak táto choroba je prevažne geneticky podmienená. Je to ochorenie, pri ktorom človek dobre vidí nablízko, avšak na diaľku je videnie slabšie alebo rozmazané. Aj keď čítanie pri zlom osvetlení alebo zblízka priamo nespôsobuje toto ochorenie, môže viesť k únave očí, čo je jeden z rizikových faktorov krátkozrakosti.

Čo hovorí veda?

Na túto tému sa upriamilo viacero štúdií, ktoré priniesli podobné výsledky. Austrálska štúdia The Sydney Myopia Study skúmala tisícky detí a ich vizuálne návyky. Zistila, že krátkozrakosť ovplyvňuje zrak v závislosti od časového rozsahu. Teda od toho, či a koľko času dieťa trávi čítaním alebo hraním na telefóne či notebooku. To, aké svetlo pri tom dieťa malo zapnuté, nemalo žiaden vplyv na rozvoj krátkozrakosti.

Tento fakt potvrdila aj štúdia American Academy of Ophthalmology, ktorá vysvetľuje, že svetlo nemá žiaden vplyv na vznik krátkozrakosti. Tá vzniká kvôli tvaru alebo dĺžke oka. Dodávajú, že čítanie pri zlom osvetlení môže spôsobiť len dočasnú únavu očí.

Odporúčanie pre zdravé oči

Aby si predišiel únave očí, mal by si dodržiavať pravidlo 20-20-20. To hovorí o tom, že každých 20 minút by si sa mal pozrieť aspoň na 20 sekúnd na predmet, ktorý je od teba vzdialený aspoň 6 metrov (teda 20 stôp). Dobré je tiež dodržiavať bezpečnú vzdialenosť 30 až 45 centimetrov od knihy či displeja.

Komentáre