Sú malé psy naozaj agresívnejšie než veľké, alebo ide len o mýtus? Veda má jasno. Tieto plemená patria medzi najagresívnejšie!

Vedci skúmali, či sú malé psy skutočne agresívnejšie než veľké. Zoznam najagresívnejších plemien ťa možno prekvapí.

pes steka_4
Zdroj: Vedelisteze.sk

Pravdepodobne si to už videl. Išiel si po ulici a oproti tebe kráčal malý pes, ktorý by najradšej roztrhal teba alebo tvojho väčšieho psa. Alebo si bol svedkom vtipnej scény, kde malý pes naháňal oveľa väčšieho, ktorý sa bál bitky. Je to jav, s ktorým sa môžeš stretnúť pomerne často. A preto je na mieste otázka, sú malé psy skutočne agresívnejšie ako tie väčšie? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.

Čo hovoria výskumy o agresivite malých psov

Tento fenomén skúmalo viacero vedcov. Možno si myslíš, že ide len o mýtus, ale pravda je, že tomu tak nie je. Problematike sa venoval napríklad výskum vedcov z Helsinskej univerzity, ktorí analyzovali správanie viac ako 9 000 psov.

Vedci sa snažili zodpovedať otázku, aké faktory súvisia s agresívnym správaním u psov a v akých situáciách sa toto správanie prejavuje. Medzi ich konkrétne ciele patrilo preskúmať vlastnosti psa, napríklad veľkosť, vek, pohlavie, plemeno, úroveň strachu či prítomnosť iných psov v domácnosti a ďalšie, a ich súvis s agresiou. Zamerali sa aj na rozdiely v správaní voči majiteľom a voči cudzím ľuďom.

Výsledky ukázali, že menšie psy skutočne vykazujú vyššiu mieru agresivity než stredne veľké a veľké plemená a to najmä vo forme vrčania, štekania a občasného pohryznutia.

„Malé psy sa častejšie správajú agresívne ako väčšie, no ich prejavy nie sú vnímané ako také hrozivé, a preto sa často ignorujú,“ konštatujú výskumníci.

Zaujímavé bolo aj zistenie, že psy, ktoré trávia viac času v spoločnosti iných psov, sa správajú menej agresívne ako tie, ktoré žijú osamelo.

Ktoré plemená boli najagresívnejšie

Za najagresívnejšie plemená štúdia označila pudla, najmä toy, miniatúrneho a stredného. Tieto psy boli obzvlášť útočné voči neznámym ľuďom. Vysoko sa umiestnil aj miniatúrny bradáč, ktorý často reaguje verbálnou a obrannou agresiou. Zo stredne veľkých plemien zle dopadla napríklad dlhosrstá kólia, ktorej správanie súvisí najmä so strachom, ten býva častým spúšťačom agresivity.

„V našej vzorke boli najagresívnejšími plemenami dlhosrstá kólia, pudel (toy, miniatúrny a stredný) a miniatúrny bradáč,“ uvádzajú výskumníci.

Z predchádzajúcich štúdií tiež vyplýva, že medzi najagresívnejšie patria čivava, jazvečík a Jack Russell teriér. Jedna brazílska štúdia dokonca našla súvislosť medzi hmotnosťou psa a mierou agresivity – s každým kilogramom navyše klesá riziko agresie približne o 3 %.

Pes_pohlad
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tieto plemená sa opakovane umiestňujú vysoko, pokiaľ ide o vrčanie, štekot či pokusy o uhryznutie, najmä keď sa cítia ohrozené alebo im niekto naruší teritórium.

A ktoré sú naopak najpokojnejšie?

Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili plemená ako labradorský retríver a zlatý retríver. Tieto plemená sú všeobecne známe ako najpriateľskejšie psy. V štúdiách sa vyznačujú nízkou úrovňou strachu aj agresivity.

Medzi ďalšie mierumilovné plemená patria napríklad Bichon Frisé, Kavalier King Charles španiel, Baset či Bernský salašnícky pes.

Treba však dodať, že agresivita malých psov bola vo výskumoch meraná najmä cez štekanie, vrčanie a „naprázdno“ hryzenie. Hoci robia viac „humbuku“, zriedkavo spôsobia vážne zranenia, na rozdiel od veľkých plemien.

Prečo sú vlastne malé psy agresívnejšie?

Možno sa teraz pýtaš, čo je skutočnou príčinou ich správania. Jedno z možných vysvetlení by sa dalo zhrnúť slovami: „Nie som agresívny, len sa bojím.“

Malý pes žije vo veľkom svete. Všetko naokolo je preňho obrovské: ľudia, autá, iné psy, dokonca aj nábytok. Niektorí veterinári a etológovia sa zhodujú, že práve pocit zraniteľnosti vedie malých psov k obrannému správaniu.

„Malé plemená môžu reagovať podráždene, lebo majú viac dôvodov báť sa,“ tvrdia odborníci.

Len pre zaujímavosť, podobný jav poznáme aj u ľudí. Hovorí sa o tzv. Napoleonovom komplexe, keď nižší človek vystupuje prehnane sebavedomo či agresívne, aby si vynútil rešpekt. U psov sa zas hovorí o syndróme malého psa, ktorý súvisí práve s touto defenzívnou formou správania.

Komentáre