Tvoj WhatsApp účet môže byť v ohrození a ani o tom netušíš! Toto sú varovné signály, ktoré nesmieš ignorovať

Má tvoj WhatsApp účet podivné správanie? Môže byť napadnutý! Pozri sa, čo by si si mal všímať. Ak sa správa takto, asi máš hacknutý účet.

WhatsApp aplikacia_titulka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete je WhatsApp. Mnohí sa ňou spájame s rodinou či priateľmi, alebo ju používame aj pri pracovných činnostiach. Cez túto aplikáciu zdieľame s našimi blízkymi aj citlivejšie informácie, a aj preto môže byť táto aplikácia terčom hackerov.

Ukradnuté WhatsAppové účty podporujú trestnú činnosť, ako je distribúcia spamu či podvodné schémy. Ak máš pocit, že tvoj účet môže byť napadnutý, je dôležité, aby si sa ho rýchlo snažil získať späť, pretože môžeš stratiť cenné informácie či kontakty. Nehovor viac o tom, ak podvodník šíri cez tvoj účet podvody ďalej, tak ti hrozia aj rôzne postihy.

whatsapp
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako zistím, že môj účet je napadnutý?

Keď sa niekomu podarilo prelomiť tvoje heslo a napadnúť tvoj účet, pravdepodobne zistíš, že sa tvoja aplikácia spáva čudne. K tomuto heslu, ktoré ti príde najčastejšie vo forme SMS správy, sa môže dostať napríklad cez inú aplikáciu v tvojom telefóne, ktorá má vysoké oprávnenia a je schopnou čítať upozornenia. Prípadne si heslo mohol prezradiť aj ty sám. Ak si spozoroval niektorý z týchto bodov, tvoj účet je pravdepodobne napadnutý. 

  • Tvoji priatelia sa sťažujú, že im posielaš podivné správy, ktoré si v skutočnosti nikdy neposlal.
  • Dostávaš odpovede na správy, ktoré si nikdy neposlal.
  • V chatoch ti ukazuje vymazané správy, ktoré si nikdy neposlal ani nevymazal.
  • Neočakávane dostávaš overovacie kódy na prihlásenie sa do aplikácie, o ktoré si nepožiadal.
  • V tvojom účte sú nastavenia alebo príbehy, ktoré si nepovolil alebo nevytvoril ty.
  • V tvojom účte sa zmenila profilová fotka, meno profilu alebo popis účtu.
  • Bol si pridaný do chatov alebo skupín, do ktorých si sa nikdy nepridal.
  • Keď sa snažíš prihlásiť do svojho účtu, nedarí sa ti to.
  • WhatsApp ťa informuje, že tvoj účet sa používa na inom zariadení, a žiada od teba opätovnú registráciu, alebo potvrdenie emailom.

Čo robiť, ak vieš, že tvoj účet je napadnutý?

Ak máš prístup do aplikácie

Ak sa vieš do aplikácií dostať choď do nastavení WhatsApp, a následne klepni na položku Prepojené zariadenia. K týmto nastaveniam sa dostaneš cez ikonu troch bodiek.

whatsapp
Zdroj: Vedelisteze.sk

V položke Prepojené zariadenia sa ti zobrazia zariadenia, na ktorých je tento účet prihlásený. Ak na nich klepneš zobrazí sa ti možnosť Odhlásiť sa. Touto možnosťou odhlásiš zariadenia, ktoré nie sú tvoje.

WhatsApp prepojene zariadenia
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ak nemáš prístup do aplikácie

Sk ti účet oznámi, že si odhlásený a musíš sa nanovo prihlásiť, prihlás sa cez telefónne číslo a požiadaj o overenie pomocou SMS správy. WhatsApp ti môže ponúknuť obnovenie starých správ a hovorov, ktoré obnoví zo zálohy v iCloude, na Disku Google alebo v miestnom úložisku.

Ak sa snažíš prihlásiť a účet si žiada kód PIN, ktorý si nemal nastavený ako dvojstupňové overenie, pravdepodobne ho nastavili hackeri. V takomto prípade ho môžeš resetovať cez Zabudnutý PIN. Mimochodom, vedel si, že ak si zapneš túto funkciu, tak mnohým hackerom spravíš škrt cez rozpočet, keďže na to, aby sa ti dostali do účtu, potrebujú vedieť aj toto heslo? Určite preto toto nastavenie nepodceňuj.

Ak máš účet prepojený s emailovou adresou, okamžite ti príde odkaz na obnovu PINu. Ak si však nemal prepojenú emailovú adresu s účtom WhatsApp, môžeš požiadať o obnovenie kódu PIN. Avšak v tomto prípade musíš počkať týždeň, kým bude kód PIN odstránený. Po týždni sa môžeš znova prihlásiť, dovtedy bude účet nedostupný.

Po vykonaní týchto krokov budú hackeri odpojený z tvojho účtu. Aby sa do neho nedostali znova mal by si si účet poriadne zabezpečiť. 

Komentáre