Je alkohol dobrý na srdce? Odpoveď ťa asi prekvapí

Je alkohol naozaj dobrý pre srdce, alebo ide len o mýtus? Pozri sa na fakty, francúzsky paradox a riziká nadmerného pitia. Pravda ťa môže prekvapiť!

alkohol poharik alkoholu_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

O alkohole koluje množstvo zaujímavostí a mýtov. Jedným z nich je napríklad tvrdenie, že pomáha k lepšiemu spánku. Opak je však pravdou. Alkohol síce môže pomôcť rýchlejšie zaspať, no zhoršuje kvalitu samotného spánku.

Prejdime teraz k ďalšej zaujímavej téme, alkoholu a srdcu. Možno si už počul vetu: „Alkohol je dobrý na srdce.“ V skutočnosti toto tvrdenie nie je tak pravdivé, ako znie. Alkohol nie je pre srdce prospešný, aj keď existujú určité výnimky. Najprv si však povedzme, prečo sa vôbec považuje za zdravý a kde má toto tvrdenie svoje korene.

Kde vznikol mýtus o tom, že alkohol je zdravý pre srdce?

Toto presvedčenie sa rozšírilo najmä vďaka takzvanému „francúzskemu paradoxu“. V 80. rokoch si vedci všimli, že napriek vysokému príjmu nasýtených tukov majú Francúzi nižšiu úmrtnosť na srdcové choroby v porovnaní s Američanmi. Tento paradox bol pripisovaný pravidelnej konzumácii červeného vína, ktoré obsahuje polyfenoly, látky s potenciálnymi antioxidačnými účinkami na cievy.

Jednou z najznámejších štúdií bol výskum Dr. Sergea Renauda, francúzskeho vedca, ktorý v roku 1991 publikoval článok v prestížnom časopise The Lancet. Krátko nato bol pozvaný do populárnej americkej relácie 60 Minutes, kde vysvetlil svoj výskum. Podľa neho mierna konzumácia červeného vína môže znižovať riziko srdcových ochorení až o 30 %. Toto tvrdenie vyvolalo obrovský záujem verejnosti a prispelo k popularizácii vína ako „zdravého alkoholu“.

Samozrejme, vinársky priemysel túto správu rýchlo využil a začal propagovať víno ako „zdravý alkohol“. Podobne v 20. storočí niektorí lekári odporúčali alkohol ako liek na srdcové problémy, rovnako ako sa kedysi odporúčalo fajčenie na upokojenie nervov či ako liek.

cervene vino_3
Zdroj: Vedelisteze.sk

Prejdime teraz k „ALE“

Ako sme už naznačili, existuje niekoľko „ale“. Mierna konzumácia sa najčastejšie definuje ako maximálne jeden nápoj denne pre ženy a dva pre mužov. Viaceré rozsiahle pozorovania skutočne ukázali, že ľudia, ktorí pijú malé množstvá alkoholu, majú mierne nižší výskyt srdcových chorôb a infarktu než abstinenti, uvádza hopkinsmedicine.org.

Tento efekt môže byť spôsobený tým, že alkohol v malých dávkach mierne zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a môže pomôcť chrániť cievy pred kôrnatením. Niektorí vedci preto hovoria o tzv. „francúzskom paradoxe“, podľa ktorého striedme pitie vína prospieva srdcu. Jedna meta-analýza dokonca odhadla, že približne dva drinky denne môžu znížiť riziko koronárnych srdcových chorôb takmer o štvrtinu, píše pmc.ncbi.nlm.nih.gov.

Účinok alkoholu je otázny

Otázkou však zostáva, či tieto účinky spôsobuje samotný alkohol. Umiernení konzumenti sa totiž často od abstinentov líšia aj životným štýlom. Zvyčajne sa stravujú zdravšie, viac cvičia a celkovo vedú zdravší život. Nie je teda isté, či malé množstvo alkoholu priamo prospieva srdcu, alebo sú títo ľudia zdravší z iných dôvodov.

Keď je veľa priveľa: riziká nadmerného pitia

Čo je však nespochybniteľné, sú negatívne dôsledky nadmernej konzumácie alkoholu. Veľké množstvá alkoholu zvyšujú krvný tlak, oslabujú srdcový sval a časom môžu viesť k srdcovému zlyhaniu či mozgovej príhode. Dlhodobé nadmerné pitie môže spôsobiť kardiomyopatiu – trvalé poškodenie a zhrubnutie srdcového svalu. Alkohol tiež môže vyvolať nebezpečné poruchy srdcového rytmu. Známy je napríklad fenomén „holiday heart“, keď nárazové pitie vedie k fibrilácii predsiení, čo spôsobuje nepravidelné búšenie srdca. Okrem toho alkoholické nápoje obsahujú veľa kalórií, ktoré prispievajú k obezite. Jasným záverom je, že nadmerná konzumácia alkoholu srdcu rozhodne neprospieva.

Piť či nepiť?

Možno sa teraz pýtaš, či teda alkohol pomáha alebo nie. Pri nadmernom pití je odpoveď jednoznačná – škodí. Pri umiernenom pití stále prebiehajú diskusie.

Svetová federácia srdca však nedávno vyhlásila, že neexistuje žiadne množstvo alkoholu, ktoré by bolo pre srdce úplne bez rizika, upozorňuje clevelandclinic.org. Dôvod tohto tvrdenia je jednoduchý, aj jedna či dve dávky denne môžu mierne zvýšiť krvný tlak a tým zvyšovať riziko mozgovej príhody.

Preto už neplatí staré odporúčanie „jeden pohár vína denne pre zdravie“. Kardiológ Steven Nissen z Cleveland Clinic zdôrazňuje, že síce malé množstvá alkoholu pravdepodobne neuškodia, no netreba od nich očakávať zdravotné benefity.

V každom prípade sa odborníci zhodujú, že nikomu neodporúčajú začať piť alkohol s cieľom chrániť si srdce. Prospešné antioxidanty z vína možno totiž získať aj inak – napríklad z ovocia.

Komentáre