Broskyňa je ovocie pôvodom z Číny, kde ju považovali za symbol nesmrteľnosti. Vieš, čo robí s tvojím telom?

Broskyne nie sú len chutné, ale aj výživovo bohaté ovocie, ktoré prospieva zdraviu očí, srdca, prostaty aj pokožky.

broskyne, ovocie
Zdroj: LuAnn Hunt z Unsplash

Leto je časom slnka, oddychu, ale aj dobrého jedla, najmä domáceho ovocia a zeleniny. Medzi letným ovocím jednoznačne vynikajú broskyne. Toto šťavnaté sladké ovocie určite nikto neodmietne. Broskyne však nie sú len o chuti. Ukrývajú v sebe zaujímavú výživovú hodnotu, ktorá z nich robí mimoriadne prospešné ovocie. A čo je ešte zaujímavejšie, niektoré ich účinky môžu byť obzvlášť prínosné pre mužov.

Mimochodom, broskyňa majú pôvod v Číne, kde bola toto ovocie považované za symbol dlhovekosti a nesmrteľnosti. Dnes sa však najviac pestuje v Európe,

Broskyne ako superovocie

Broskyne sú skvelým letným ovocím, ktoré obsahuje množstvo vitamínov a minerálov dôležitých pre naše telo. Nájdeš v nich vitamíny C, A, E, draslík, horčík, fosfor, železo, zinok a ďalšie cenné látky. Okrem toho majú vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha tráveniu a môže prispieť k zníženiu zápalov v tele.

Zaujímavosťou je, že broskyne obsahujú veľa vody a len málo kalórií. Aj preto sú ideálne pri diéte alebo ako súčasť jedálnička pri prečisťovaní tela. Podľa portálu krstarica.com sa väčšina živín nachádza práve v šupke, preto je dobré konzumovať broskyne neošúpané.

Chránia zrak

Broskyne, podobne ako mrkva, obsahujú betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Tento vitamín je kľúčový pre správne fungovanie sietnice. Jeho nedostatok môže viesť k suchým očiam, zhoršenému videniu a dokonca až k šeroslepote.

Okrem betakaroténu obsahujú broskyne aj antioxidanty ako luteín a zeaxantín. Tie pomáhajú chrániť oči pred škodlivým modrým svetlom a môžu znižovať riziko vekom podmienenej degenerácie makuly, čo je častá príčina straty zraku u starších ľudí.

Môžu podporiť zdravie prostaty

Broskyne môžu byť prospešné najmä pre mužov. Vo vyššom veku sú práve problémy s prostatou jedným z najčastejších zdravotných rizík. Ide najmä o zväčšenie prostaty alebo rakovinu.

Broskyne obsahujú polyfenoly, rastlinné zlúčeniny, ktoré majú protizápalové a potenciálne aj protirakovinové účinky. Niektoré výskumy naznačujú, že pravidelná konzumácia ovocia bohatého na polyfenoly môže pomáhať pri prevencii niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny prostaty. Aj keď to neznamená, že broskyne sú liekom, ich zaradenie do pestrej stravy môže byť prínosom.

Chránia srdce a cievy

Srdcovo-cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí na svete. Jednoduchým krokom k ich prevencii môže byť zaradenie broskýň do jedálnička.

Obsahujú draslík, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak a podporuje činnosť srdca. Majú tiež mierne močopudné účinky, vďaka čomu podporujú vylučovanie prebytočného sodíka z tela. To môže prispieť k prirodzenému znižovaniu krvného tlaku.

Zlepšujú stav pokožky

Nielen ženy, ale aj muži chcú vyzerať dobre. Broskyne môžu pomôcť aj pleti. Obsahujú vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu. Čím viac kolagénu, tým je pokožka pevnejšia, pružnejšia a mladistvejšia. Betakarotén v broskyniach navyše pomáha chrániť pleť pred škodlivým UV žiarením a môže znižovať prejavy starnutia.

Komentáre